Erişilebilirlik

Endonezya'da Sinabung Yanardağı Tekrar Uykuya Yatıyor


Endonezya’da 400 yıllık uykusundan uyanan Sinabung yanardağı çevrede korku yarattıktan sonra tekrar uykuya yatmak üzere.

Endonezya'nın Sumatra adasındaki Sinabung yanardağı yaklaşık 2 buçuk kilometre yüksekliğinde. En son 1600 yılında infilak eden yanardağ, geçen hafta sonu tekrar faaliyete geçti ve 1500 metre yüksekliğe kadar çıkan kül ve dumanlar ada sakinlerine korkulu anlar yaşattı. Bölgede yaşayan 30 bin kişi tahliye edildi.

Endonezya Volkan ve Deprem Dairesi Başkanı Surono, yanardağdan çıkan kül ve dumanın hayati tehlike oluşturmadığını, tahliye kararının paniği önlemek için alındığını söyledi.

Endonezyalı yetkili yanardağdan lav akmadığı için ciddi bir tehlike olmadığını, şimdiye kadar çıkan kül ve dumanın da ölümcül bir tehlike oluşturmadığını belirtti. Endonezya Sağlık Bakanlığı, yanardağdan lav akıntısının başlamasına ve daha ciddi bir patlamaya hazırlık olarak yüzlerce sağlık ocağını alarma geçirmiş ve halka yüz maskeleri dağıtmıştı.

Endonezya Volkan ve Deprem Dairesi Başkanı Surono, yanardağdaki sessizlik devam ederse tahliyeyi iki hafta içinde kaldırmayı düşündüğünü söyledi. Yerel haberlere göre günlerdir geçici sığınaklarda yaşayan ailelerin birçoğu kararı beklemeden köylerine dönmeye başladı.

Bölgeye yüzlerce doktor ve bol miktarda ilaç gönderen Sağlık Bakanlığı Pazar gününden beri binlerce kişinin duman zehirlenmesinden tedavi gördüğünü açıkladı. Doğal Afet Bakanlığı da tahliye edilen kişilere hem gıda yardımı yapıyor, hem de halka maske dağıtıyor.

Halk depremden kaygı duyuyor.

Endonezya Volkan ve Deprem Dairesi Başkanı Surono, deprem söylentilerini yalanladı.

Endonezyalı yetkili depremin genellikle yanardağdan sonra değil önce meydana geldiğini geldiğini, çoğu zaman depremlerin yanardağları faaliyete geçirdiğini söyledi.

Endonezya adaları, Büyük Okyanusu kuşatan ve Pasifik Ateş Çemberi adıyla bilinen bölgede bulunuyor. Kuzeybatıda Japonya’dan, güneydoğuda Şili’ye kadar uzanan 40 bin kilometre uzunluğundaki çember dünyanın en faal sismik alanı. Depremlerin yüzde 90’ı, kıta tabakalarının birleştiği bu çemberde meydana geliyor, ayrıca en aktif yanardağları da çember üzerindeki ülkelerde bulunuyor. Sadece Endonezya’da en az 70 aktif yanardağ var.

Endonezyalı yetkililer, Sinabung yanardağının faaliyete geçmesinin can kaybına yol açmamasını alınan önlemlere bağlıyor.

XS
SM
MD
LG