Erişilebilirlik

Endeavour'un Son Yolculuğu Ertelendi


Endeavour'un Son Yolculuğu Ertelendi

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Pazartesi günü uzaya son yolculuğuna çıkması planlanan Endeavour'un uçuşunun ertelendiğini bildirdi.

Daire, elektrik sisteminde çıkan sorunlardan dolayı Endeavour'un Cuma gününde önce fırlatılmasının mümkün olmadığını açıkladı.

Uzay mekiğinin elektrik düğmelerinde meydana gelen hatanın birkaç gün içinde tamir edilebileceği belirtiliyor. Ancak Endeavour'un son yolculuğuna çıkabilmesi önce Cuma günü fırlatılması planlanan askeri uydunun uzaya çıkması gerekiyor.

NASA mühendisleri, ısınma sistemini kontrol eden düğmeyi tamir ederken, astronotlar uçuşun yapılacağı Kennedy Uzay Merkezi'nden ayrılarak NASA'nın Houston'daki üssüne geri döndü. Astronotların birkaç gün daha eğitim alacakları belirtildi.

Son yolculuğunda altı astronotu Uzay İstasyonu'na taşıyacak olan Endeavour, ayrıca uzayda kozmik ışınları aramaya yarayan 2 milyar dolar değerinde yeni bir aleti de istasyona götürecek.

Endeavour uzayda 25. yolculuğunu yaptıktan sonra emekliğe ayrılacak ve Los Angeles'taki bir uzay merkezinde ziyaretçilere sergilenecek.

30 yıllık uzay mekiği programını Haziran ayında bitirmesi planlanan NASA, en son olarak gelecek ay Atlantis'i uzaya gönderecek.

XS
SM
MD
LG