Erişilebilirlik

‘En Zengin Amerikalılar Daha Çok Vergi Vermeli’


Alexandria Ocasio-Cortez

29 yaşında New York 14. Bölge’den seçilerek sürpriz bir şekilde Kongre’ye giren en genç Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, yaptığı çıkışlarla dikkat çekmeye devam ediyor.

Başta New Yorklular olmak üzere, çok sayıda Amerikalı’nın her adımını dikkatle izlediği ve adeta bir fenomene dönüşen Ocasio-Cortez, Kongre’deki ofisine dans ederek girmesiyle yine dikkatleri üzerine çekti.

İki milyonu aşkın kişinin takip ettiği Ocasio-Cortez’in, Twitter hesabından paylaştığı, kongredeki ofisine dans ederek girerken çekilen görüntülerini tam 144 bin kişi paylaştı. Yüzbinlerce beğeni aldı. Görüntüler sosyal medyanın gündemi oldu. Ocasio-Cortez’in New York’ta lise yılarında çekilen dans ettiği görüntüleri şimdiye kadar sadece Twitter’de tam 11 milyon kişi izledi.

“İklim değişikliği en zengin Amerikalılardan alınacak yüzde 70 oranında vergiyle finanse edilmeli”

Amerikan basının radikal çıkışlarını manşet ve kapaklarına taşıdığı en genç kongre üyesi bu kez de CBS televizyonunda yayınlanan haber programı 60 Minutes’e konuk oldu.

Ocasio–Cortez’in, yarın CBS’te tamamı yayınlanacak programın tanıtımda, röportajın bazı bölümlerine yer verildi.

Demokrat Parti’nin Porto Riko kökenli Temsilciler Meclisi üyesi katıldığı programda, iklim değişikliğini finanse etmek için en zengin sınıfına giren Amerikalıların çok daha fazla vergi ödemesi gerektiğini savundu. Kendini sosyalist olarak tanımlayan Ocasio-Cortez, bu amaçla en zengin Amerikalılardan yüzde 70 civarında vergi alınması gerektiğini kaydetti.

Ocasio-Cortez, önümüzdeki 12 yıl içinde karbon salınımlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen, ‘Yeni Yeşil Anlaşma’yı başarmanın benzeri görülmemiş zorlu bir çaba gerektiğini belirti. “Yeni Yeşil Anlaşma şu anda ne kadar mümkün olduğunu öngörmediğimiz çok hızlı bir değişim gerektirecek. Hedef bu olmalı” diye konuştu.

Genç Temsilciler Meclisi üyesi ”İnsanlar, her on milyonları için daha fazla vergi vermeli. Bu oran yüzde 60, 70 olabilir. Bu, 10 milyon doların tamamının yüksek oranda vergilendirileceği anlamına gelmiyor, ancak merdiveni tırmandıkça, daha fazla milyonlarınız oldukça daha fazla katkıda bulunmanız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

“Amerika’yı radikaller değiştirebilir”

Ocasio- Cortez katıldığı programda, Amerika’yı sadece radikal düşüncede olanların değiştirebileceğine inandığını söyledi.

Alexandria Ocasio-Cortez, örnek olarak eski ABD Başkanlarından Abraham Lincoln’ün, Özgürlük Bildirgesi'ni imzaya açmasını ve Franklin Delano Roosevelt’in sosyal güvenlik gibi programlar kurmasını verdi. Bu kararları ülke yararına birer radikal karar olarak değerlendiren Ocasio–Cortez bir soru üzerine kendisini de radikal olarak tanımladı.

XS
SM
MD
LG