Erişilebilirlik

En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı Üçüncü Kez Meryl Streep'in


En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı Üçüncü Kez Meryl Streep'in

Hollywood çok renkli bir Oscar gecesi yaşadı, En İyi Yabancı Film dalında İran yapımı A Seperation / Ayrılık adlı film Oscar heykelciğini kucakladı

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin 84’üncü Oscar ödülleri dün akşam Los Angeles’ta dağıtıldı; ''The Artist'' filmi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

Çok renkli bir Oscar gecesi yaşayan Hollywood oyuncuları, birbirinden şık, rengarenk kıyafetlerle adeta bir moda gösterisi sundular.


10 dalda aday gösterilen siyah-beyaz film, 5 dalda Oscar alarak En İyi Film Ödülü kazanan ikinci sessiz film oldu. 1929'da yapılan ilk Oscar Ödül Töreni'nde ''Wings'' adlı sessiz film, En İyi Film seçilmişti.

Martin Scorsese'nin 11 dalda aday gösterilen ''Hugo'' adlı filmi En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Sinematografi ve En İyi Görsel Efekt dahil olmak üzere 5 ödül aldı.

Akademinin Los Angeles'taki Kodak Tiyatrosu'nda düzenlediği ödül töreninde The Iron Lady/''Demir Leydi'' adlı filmde İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'i canlandıran Meryl Streep, üçüncü kez En İyi Kadın Oyuncu seçildi. 62 yaşındaki oyuncu, 17 kez Oscar'a aday gösterilmişti.Jean Dujardin, The Artist filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ''Duyguların Rengi'' adlı filmdeki performansıyla Octavia Spencer'a, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü ise ''Beginners'' filmindeki rolüyle Christopher Plummer'a verildi.

En İyi Yabancı Filmi Ödülü'ne ise İran'dan ''A Separation''/Ayrılık filmi layık görüldü. Filmin yönetmeni ve yapımcısı Asghar Farhadi, ödül töreninde yaptığı konuşmada ''Bugün bizi dünyanın dört bir yanında milyonlarca İranlı seyrediyor. Eminim hepsi çok mutlular. İran haklı mutlu çünkü siyasetçilerin savaş, tehdit ve saldırıdan söz ettiği bir dönemde ülkelerinin ismi, siyasetin tozu altında saklanan zengin, köklü bir tarihe sahip ve muhteşem kültürü ile anılıyor'' dedi.

En İyi Orijinal Senaryo Ödülünü ''Paris'te Geceyarısı'' filmiyle Woody Allen, En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü ise ''Senden Bana Kalan'' filmi ile Alexander Payne kazandı.
Oscar Ödülü Alanların Listesi

En İyi Film: The Artist

En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius (The Artist)

En İyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep (The Iron Lady)

En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin (The Artist)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer (Duyguların Rengi)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer (Beginners)

En İyi Yabancı Film: A Separation (İran)

En İyi Belgesel: Undefeated

En İyi Özgün Senaryo: Woody Allen (Midnight in Paris)

En İyi Uyarlama Senaryo: Alexander Payne, Nat Faxon and Jim Rash (Senden Bana Kalan)

En İyi Animasyon: Rango

En İyi Kısa Animasyon: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

En İyi Sanat Yönetmeni: Hugo

En İyi Sinematografi: Hugo

En İyi Kostüm Tasarımı: The Artist

En İyi Makyaj: The Iron Lady

En İyi Kısa Metrajlı Belgesel: Saving Face

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film: The Shore

En İyi Görsel Efekt: Hugo

En İyi Film Montajı: The Girl with the Dragon Tattoo

En İyi Ses Montajı: Hugo

En iyi Ses Miksajı: Hugo

En İyi Müzik: The Artist

En iyi orijinal şarkı: The Muppets

Onur Ödülü: James Earl Jones


XS
SM
MD
LG