Erişilebilirlik

'En Sevdiğim İş Adam Öldürmek'


62 yaşındaki eski hükümlü William Spengler'ın polis kayıtlarındaki fotoğrafı (tam resim için tıklayın)
Amerika’nın kuzeyindeki bir kasabada evini kasıtlı yakarak tuzağa düşürdüğü itfaiyecileri öldüren eski hükümlü, bıraktığı mektupta en çok zevk aldığı işin “adam öldürmek” olduğunu yazıyor.

New York eyaletine bağlı Webster kasabasındaki olayda 62 yaşındaki eski mahkum William Spengler, iki itfaiyeciyi ateş açarak öldürmüş, ikisini de yaralamıştı. Spengler’ın açtığı ateş sırasında bir yaya da yaralandı.

Polisin olay bölgesine varışıyla yaşanan silahlı çatışmanın ardından Spengler’ın intihar ettiği bildirildi. Çatışma sırasında yaralı itfaiyeciler zırhlı araçla bölgeden uzaklaştırılırken, olayda toplam yedi ev yandı.

Olay sırasında Webster'da yedi ev yandı
Olay sırasında Webster'da yedi ev yandı
Webster Emniyet Müdürü Gerald Pickering, Spengler’ın çok sayıda silahla donatıldığını ve itfaiyecilere saldırmadan önce pusuda beklediğini söyledi. Pickering, eski mahkumun ölmeden önce bıraktığı notta mahalledeki evleri yakmak istediğini de yazdığını açıkladı.

Polis bu olayda da saldırı silahlarına rastladı. Olay yerinde bir altıpatlar tabanca, bir pompalı tüfek ve yarı otomatik Bushmaster tüfeği bulundu. Bushmaster tüfeği 14 Aralık’ta Newtown, Connecticut’ta 20’si çocuk 26 kişinin öldüğü ilkokul saldırısında da kullanılmıştı.

Eski hükümlü olarak silah bulundurması yasak olan William Spengler’ın nasıl bu kadar silah edindiği de araştırılıyor.

Spengler, 92 yaşındaki büyükannesini çekiçle döverek öldürdüğü için 17 yıl hapis cezası almıştı. Spengler’ın aynı evi paylaştığı kızkardeşinden hala haber alınamıyor. Komşuları da Spengler’ın kızkardeşiyle geçinemediğini, kendisiyle yaşadığı bir kavga sonucu bu eyleme girişmiş olabileceğini söyledi. Polis yangından sonra evde bulunan ceset kalıntılarının Spengler'ın 67 yaşıdnaki kızkardeşı Cheryl'e ait olabileceğini söyledi.

Emniyet Müdürü Pickering, polisin olay yerine varmaması durumunda ölü sayısının daha da fazla olabileceğine dikkati çekti. Olayda ölen itfaiye erlerinden biri de bölgede görev yapan bir polisti.

Webster, New York’taki bu olayın yanı sıra Amerika’da bazı bölgeler Noel’i şiddetin gölgesinde geçirdi. Pazartesi günü Houston’da bir polis memuru silahlı çatışmada öldürüldü. Milwaukee’da da bir kadın polis ölü bulundu. Polis memuruna birkaç kez ateş edildiği bildirildi.

Connecticut’ta on gün önceki ilkokul katliamının ardından hafta başında yaşanan bu tür silahlı eylemler, Amerika’da bireysel silahlanma karşıtı tartışmaları alevlendirmiş durumda. Aynı zamanda Amerika’da akıl hastalarına yönelik müdahalenin verimliliği de sorgulanıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG