Erişilebilirlik

Emmanuel Macron: Fransa Tarihinin En Genç Cumhurbaşkanı


Emmanuel Jean Michel Frederic Macron... 21 Aralık 1977'de Paris'in kuzeyindeki Amiens kentinde doğdu. Aynı kentte, 6 Nisan 2016'da, Elysee'ye yürümek üzere "En Marche/Yürüyüş" hareketini resmen ilan ettiği gün, Fransızlar onu tanımıyordu.

Yalnızca son 1 yıl önce "Hollande'ın çok tartışılan ekonomi ve çalışma yasalarına imza atan Ekonomi Bakanı" olarak ismini duyurmaya başlamıştı. Nisan 2016'da Amiens kentinde yola çıktığında, Fransız politikasının 'dinozorları' arasında bu 38 yaşındaki politikacının sıyrılacağına kimse ihtimal dahi vermiyordu.

Ama o yalnızca bir yılda, 39 yaşında, adının baş harflerinden yola çıkarak bulduğu "En Marche" adlı hareketiyle Elysee Sarayı'nı fethetmeyi başardı.

Her ikisi de doktor olan Françoise ve Jean-Michel Macron'un oğlu Emmanuel, çocukluğunda en çok öğretmen olan büyükannesi Manette'ten etkilendi. Anne ve babasını izleyerek doktor olan iki kardeşinin tersine o edebiyat, felsefe ve siyaseti seçti. Okulda hep sınıf birincisi ve tüm öğretmenleri tarafından sevilen başarılı bir öğrenciydi. Piyano çalıyor, felsefe, edebiyat, şiir ve tiyatrodan hoşlanıyordu.

Katolik okulu La Providence'da liseye giderken 1993 yılında, daha 16 yaşında iken eşi Brigitte ile tanıştı. Macron'un rol aldığı tiyatro oyununu Fransızca öğretmeni evli ve 3 çocuk annesi Brigitte Trogneux yönetiyordu. Birlikte bir piyes yazmaya karar verdikten sonra 24 yaş farkına rağmen birbirlerine aşık oldular. Aile kendisinden 24 yaş büyük Fransızca öğretmenine aşık olan oğullarını bu ilişkiden kurtarmak için Paris'e gönderdi. Ancak Brigitte eşinden boşanarak Macron'u takip etti.

Önce Nanterre Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitiren Macron, Paris elitinin çocuklarının gittiği ünlü Science-Po ve pek çok politikacının geçtiği ENA'dan (Ecole Nationale d'Administration) mezun oldu.

Üniversite yıllarında arkadaşları, herkese merhaba diyen, sempatik ve geniş bir genel kültürü olan Macron'un başka bir yeteneğine de dikkat çekiyor. Yaşadığı her ortama kolay uyum sağlayabildiği için genç Emmanuel'e, "bukalemun" lakabını takıyorlar.

Paris elitiyle ilk temas

ENA'yı bitirdikten sonra Oise valiliğinde stajyer olarak idareciliğe başlıyor. Bu dönemde Fransız solunun önemli isimlerinden Michel Rocard ile yolları kesişiyor. Ardından Fransız devletinin en prestijli görevlerinden maliye müfettişliğine yükseliyor. Ve bu görevi sırasında Fransız ekonomi dünyasının en önemli bürokratlarından Jean-Pierre Jouyet ile karşılaşıyor. Sarkozy'ye AB Bakanlığı da yapan Jouyet, Hollande'ın da ENA'dan çok yakın arkadaşı ve sırdaşı. Jouyet sayesinde Fransa güç odakları ve Paris elitleriyle karşılaşmaya başlıyor. Sosyalist Parti'ye 2006-2009 yılları arasında üye oluyor.

Sarkozy 2007 yılında, "büyüme ile ilgili" bir rapor hazırlaması için ünlü ekonomist Jacques Attali'ye görev veriyor. Macron bu komisyonda yardımcı raportör olarak rol alıyor ve bu sayede ekonomi çevrelerinde ciddi bir başarı elde ediyor. Ve önündeki kapılar birbiri ardına açılmaya başlıyor. Ve 2007 yılında dünyaca bilinen ünlü yatırım bankası Rothschild'e giriyor. Rothschild'de 4 yıl görev yapıyor.

Rothschild ve Brigitte aynı yıl

Rothschild'e girdiği yıl, bütün engelleri aşarak yeniden bir araya geldiği öğretmeni Brigitte Macron ile 20 Ekim 2007'de Touquet kentinde evleniyor.

Hollande 2011 yılında seçim kampanyası sırasında, Jouyet aracılığıyla tanıdığı Macron'u ekonomik danışmanı olarak davet ediyor. Hazırladığı değerli notlarla Macron, ekibin vazgeçilmez isimleri arasında yer alıyor. Hollande, 2012'de cumhurbaşkanı olunca Macron'u Elysee'ye Genel Sekreter Yardımcısı olarak getiriyor.

Ekonomi Bakanı Macron

Elysee'de 2 yıl çalışan Macron, "seçilmiş olmadığı için" Manuel Valls hükümetine giremiyor. İki yıl sonra Elysee'den ayrılmayı planlıyor. Atamayı Hollande, "Manu hiçbir seçime girmedi" diyerek atamayı yapmıyor. Ama hükumette sol kanattan yer alan Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg 2014'te kapıları çarparak hükümetten istifa edince, Valls Macron'u ülkenin en stratejik bakanlığının başına getiriyor.

İşte bu andan itibaren 35 yaşını henüz aşan Emmanuel Macron adı Fransa'da duyulmaya başlıyor. Bakanlığın bu kadar erken gelmesi Macron'u şaşırtıyor. Le Parisien gazetesi adı ilk anons edilince yaşadığı şaşkınlığı, "Evinin önünde bir kamera ordusu gören Macron duruma alışık değil, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ü arayarak, ‘Ne yapmalıyım?’ diye soruyor. ‘Gel’ diye yanıt veriyor Cazeneuve" sözleriyle anlatıyor.

Bakanlar Kurulu'nda her söz alışında dosyalara hazırlığı ve çözüm önerileriyle bütün bakanları ve Hollande'ı etkiliyor. Kısa zamanda hükümetin en etkili bakanlarından birisi olan Macron, kendi adıyla anılan yasalarla, çalışanların tepkisiyle karşılaşsa da, Hollande ve Valls arkasında duruyor.

Hükümetteki kısa görevi sırasında Hollande ve iktidardaki Sosyalist Parti'nin derin yara alarak erimekte olduğunu gözlemliyor. Ve bakanlıktan istifa ederek 6 Nisan'da, doğduğu ve eşi Brigitte ile tanıştığı Amiens kentinde adının baş harflerinden oluşan "En Marche" hareketini kuruyor. Bu adımıyla Hollande'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olma hayalini de suya düşürüyor.

Fransa tarihinde bir ilk

Macron, Fransa tarihinde görülmedik bir biçimde "ne sağcı, ne de solcu" olduğunu, ideolojiler üstü bir parti kurmak istediğini söyledi.

Fransa siyasetindeki bu posizyonu ile bütün iş dünyasının ve tüm medya patronlarının desteğini alarak yola çıktı. Sağdan ve soldan önemli isimler, Macron'un hareketine geçmeye başladı.

Yine Fransa'da tarihinde ilk kez bir yıl gibi kısa bir sürede hiçbir seçime katılmadan 38 yaşında kurduğu hareketiyle bütün sistem partilerini geride bırakarak, dünyanın 5'inci büyük ekonomisine sahip Fransa'nın bir numaralı politik hareketi haline getirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda "bankacı kökenli aday", "finans dünyasının adayı", "devletin adayı", "balon aday" gibi pek çok eleştiriye maruz kaldı. Ama 23 Nisan'da yapılan ilk tur seçimlerde aşırı sağ lider Marine Le Pen ile ikinci tura kaldı.

Yine siyaset tarihinde ilk kez kendisinden 24 yaş büyük eşiyle, eşinin 3 çocuğu ve 7 torunuyla Elysee Sarayı'na yürüdü. Macron Fransız seçmenin yüzde 65,5'inin oylarını alarak 5'inci Cumhuriyet'in 8'inci cumhurbaşkanı oldu.

XS
SM
MD
LG