Erişilebilirlik

Emiroğlu: 'İlk kez ABD’yi Bu Kadar Bölen İki Aday Gördük'


Emiroğlu: ‘İlk kez ABD’yi Bu Kadar Bölen İki Aday Gördük’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:12:15 0:00

ABD başkanlık seçim kampanyası çok tartışmalı geçti. Amerikalı seçmenler çok sert söylemler duydu. Bu sert söylemlerin adaylara getirdiği artı ve eksiler neler oldu? Hillary Clinton kazanırsa Türk Amerikan ilişkileri nasıl bir seyir izler? Donald Trump’ın başkan olması ilişkileri nasıl etkiler? Bu soruları Harvard Üniversitesi’nden araştırmacı gazeteci Sema Emiroğlu’na sorduk.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump Müslümanlar ve göçmenlerle ilgili sert sözleriyle tepki topladı ve kendi partisi içinde bile eleştirildi. Ancak son güne kadar destek kaybetmek yerine Hillary Clinton’a daha da yaklaştığını gördük. Bu nasıl yorumlanabilir?

“Gerçekten de iki adayın başa baş gittiğini gösteriyor son anketler. Ancak Hillary Clinton’ın üç puan kadar önde gittiğini gösteren anketler de var. Tabii hata yanılma payını dikkate alırsak bu az bir fark. Bence en önemli neden, her iki partinin seçmenlerinin de aylar öncesinden kime oy vereceklerini belirlemiş olmaları. İlk kez bu kadar halkı bölen iyi aday görüyoruz başkanlık seçiminde. Her iki parti de karşı tarafın adayını beğenmiyor. Beğenmediği gibi kendi adaylarını da eleştiriyor. Kendi adayları kazanmasın diye karşı tarafın adayına oy vereceklerini bile söylüyorlar. Karşılıklı nefret olmasa bile büyük bir hoşnutsuzluk var partilerde ve seçmenlerde. Dolayısıyla son ana kadar ne olursa olsun görüşünü değiştirmeyecek olan seçmenler var. Tabii, burada en önemlisi hala kararını vermemiş olan seçmenler ve seçimlerin kaderini belirleyecek Florida gibi, Nevada gibi, Colorado gibi, Pennsylvania gibi her zaman için seçim sonuçlarını belirleyen eyaletlerdeki durumun ne olacağı. Hillary Clinton 3-5 puan önde gidiyor son anketlere göre ama ben diyorum ki son ana kadar iki adayın da şansı var.”

Sema Emiroğlu Türk Amerikan ilişkileriyle ilgili beklentileri de değerlendirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG