Erişilebilirlik

Emine Erdoğan: ‘FETÖ Ülkemizin Maddi ve Manevi Birikimini Sömürdü’


Emine Erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte New York’ta bulunan eşi Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) tarafından ‘Harvard Club’ da düzenlenen, “Büyüyen Türkiye, Gelişen Demokrasi" paneline onur konuğu olarak katıldı.

Emine Erdoğan, panelde yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimine bazı ülkelerin sessiz kalmasını eleştirdi ve darbe gecesi yaşadıklarını anlattı. Darbe girişimini FETÖ’nün yaptığını belirten Erdoğan, "FETÖ’nün, 50 yıldır Türkiye’nin maddi ve manevi birikimini sömürdüğünü" belirtti.

Panelde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da bir konuşma yaptı. Kaya, 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşananlarla ilgili izlenimlerini konuklara anlattı.

"Dost bildiklerimiz darbe girişimini kınamakta bile sessiz kaldı"

Emine Erdoğan, panelde yaptığı konuşmasında, “Dost bildiğimiz bazı ülkeler, bu açık darbe girişimini kınamakta dahi çekimser kalmışlardır. Türkiye’ye her fırsatta demokrasi karnesi veren kurum ve kuruluşlar, milletimizin kararlı mücadelesini görmezden gelmiştir. Kim kazanacak bekleyişi içinde, yarım ağızlı kınamalar yapmış, hatta darbenin kurgu olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişlerdir. Bu akla ziyan yorumların, ölümle burun buruna gelmiş bir milletin hissiyatında neler uyandırabileceğini vicdanlarınıza bırakıyorum,” dedi.

"Brooklyn Köprüsü tanklarla kapatılsaydı, Amerikan devleti ne yapardı?"

Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Lütfen bir empati yapın. Benzer bir hadise, ABD’de yaşansaydı, mesela Brooklyn Köprüsü tanklarla kapatılsaydı, Amerikan devleti ne yapardı? Ya da Capitol binası bombalansaydı, sorumluların tespiti için nasıl bir seferberlik başlatılırdı? Burada biraz durup, düşünmenizi isterim. Parlamentoyu bombalayacak, Cumhurbaşkanı’na suikast düzenleyecek kadar gözü dönmüş hainlerin karşısına, sadece bayrağınızı kuşanarak çıkıyorsunuz. Ölümü göze alıyor, hayatınızı ülkenize siper ediyorsunuz,” diye konuştu.

"Bize bomba yağdırmak isteyen F-16’ların arasından geçip İstanbul’a gittik"

Emine Erdoğan, darbe gecesi eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadıkları anları da şu sözlerle paylaştı: “15 Temmuz gecesi, biz de Cumhurbaşkanımızla birlikte, tepemize bombalar yağdırmak üzere bekleşen F-16’ların arasından geçerek Marmaris’ten İstanbul’a gittik. Yolculuğumuz boyunca, gözlerimizden okunan tek şey, yürüdüğümüz yolun değerine olan inancımız ve kararlılığımızdı. Her ne yaşayacaksak, milletimizle birlikte yaşayacaktık. O gece, tarihe bir demokrasi hareketi olarak geçeceğine inandığım ‘demokrasi nöbetlerine’ karışarak İstanbul’a indik. Ankara’da, İstanbul’da yaşananlar da bunlardır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin, Meclisimiz'in ve önemli devlet kurumlarının bombalanması, film sahnelerinden alınmış görüntüler değildir. Tankların sokaklarda sivilleri ezmesi, F-16’ların milletimizin üzerine bombalar yağdırması gerçeğin ta kendisidir,” diye konuştu.

"FETÖ 50 yıldır ülkemizin maddi ve manevi birikimini sömürdü"

Son üç yılda Türkiye’de yaşanan bazı olayların 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olduğunu iddia eden Emine Erdoğan, “Gezi olayları, 17-25 Aralık hadiseleri bunun adımlarıdır. 15 Temmuz darbe girişimi itibarıyla, olayları geriye doğru sardığınızda, birilerinin de darbeyi meşru gösterecek süreci ilmek ilmek ördüğünü görürsünüz. Geldiğimiz noktada, şunu kesin olarak biliyoruz ki, 15 Temmuz darbe girişimi, 50 yıldır ülkemizin maddi ve manevi birikimini sömüren ‘FETÖ’ tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur. Örgüt mensuplarının itirafları bunu göstermektedir. Yargı, emniyet ve askeri kurumlardaki FETÖ yapılanması, bunu açık biçimde ortaya koymaktadır,” dedi.

Gazete patronları da paneldeydi

Emine Erdoğan’ın, onur konuğu olarak katıldığı paneli, Baruch College öğretim üyesi Yıldıray Yıldırım yönetti. ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahu Yıldırmaz, Dünya Kadınlar Genel Konseyi Kurucusu Dilshad Dayani, Hürriyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, KALE Group Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ve Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat panelist olarak katıldı.

Paneli izleyenler arasında, Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın eşi Şule Kaynak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik’in eşi Nihal Çevik, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın eşi Sinem Kılıç, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Milliyet ve Vatan Gazetesi sahibi Erdoğan Demirören ve TİKAD yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG