Erişilebilirlik

Emine Ayna Siyasete Veda Etti


Emine Ayna

Kürt siyasetinin tanınmış isimlerinden Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Emine Ayna, siyasetten ayrıldığını açıkladı. Cizre’de yaşanan olayların bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Ayna, “Bu anlayışla siyasi çözüm gelişmez” dedi.

Kürt siyasetinin yerel yönetimlerde siyaset üretmesi için kurulan ve 100’e yakın belediyeyi yöneten Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Eş Başkanlığını yürüten Emine Ayna, bugün bir yazılı açıklama yaparak, siyaseti bıraktığını söyledi. Ayna, devletin geçen 10 ayda çözümsüzlük siyasetinden vazgeçmediğini belirterek, “7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti; Kürt halkının, mevcut anti-demokratik seçim sistemine ve tüm saldırı ve şiddete rağmen sandıktan çıkardığı iradesini tanımadığını ilan etti ve tekrar seçim kararı aldı. AKP'nin aldığı bu militarist nitelikli karar; sivil siyasetin yok sayılması idi. Geçtiğimiz 10 ay süresince devlet çözümsüzlükteki ısrarından vazgeçmediği gibi her geçen gün artan oranda insanlığın ve vicdanın kabul etmeyeceği uygulamalarını hayata geçirmeye devam etti. Parti meclis üyelerimiz, il-ilçe yöneticilerimiz, belediye meclis üyelerimiz, belediye eş başkanlarımız tutuklandı, öldürüldü, hala da tutuklanmaya ve öldürülmeye devam ediliyor. Partimizin bu uygulamalara gösterdiği tepkiler ve protestolar terörize ediliyor, saldırılıyor, sıradan basın açıklamaları bile valilik kararları ile yasaklanmaya başladı. Yani siyasi partiler aracılığıyla siyaset yapma olanakları ortadan kaldırılıyor, hükümet gibi düşünmüyor ise işlevsizleştiriliyor. Halkın seçimler sonucunda açığa çıkardığı iradelerin (belediyelerin), sadece ve sadece kendilerini seçen halkın yanında oldukları için yetkileri ellerinden alınıyor, devletin atadığı bürokratlara veriliyor. Yani seçilmişler, atanmışların emrine tabii kılınıyor” dedi.

Cizre’de yaşanan olayların bardağı taşıran son damla olduğun ifade eden Ayna, mevcut anlayışla siyasi çözümün gelişemeyeceğini savundu. Ayna şöyle devam etti, “Bugün yaşadığımız bu vahşetle birlikte Cumhurbaşkanının 'mevzuata uymayın' diyerek, açık açık hukuksuzluk çağrısı sonucunda; siyaset kurumlarının barışçıl çözüm geliştirebileceğine dair hiçbir umudum kalmamıştır. Hergün tek dil-tek millet söylemiyle, Kürt halkının dilini ve kimliğini inkâr eden, Cumhuriyet tarihi boyunca mücadele ederek yarattığı kültürel ve siyasi değerlerine her fırsatta hakaret eden, insani anlamda hiç kimsenin kabul edemeyeceği şekilde ölüsüne de dirisini de işkence yapan, mezarını da evini de yakıp yıkan bir anlayışla siyasi çözüm gelişebileceğine inanmıyorum. Bu temelde siyasetten çekildiğimi ilgili kamuoyuna duyuruyorum.“

Kürt siyasetinin değişik kademelerinde görev alan Ayna, sert söylemleriyle tanınıyor. Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin ikinci kongresinde eş başkanlığa getirilen Ayna, partisinin kapatılmasının ardından DBP’ye geçti. Ayna, bir dönem Diyarbakır, bir dönem de Mardin milletvekilliği yaptı. Ayna, Kamuran Yüksek’le birlikte DBP Eş Başkanlığı görevini yürütüyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG