Erişilebilirlik

Eminönü Çarşısı Ramazan Öncesi İlk Kez Issız


Eminönü Çarşısı Ramazan Öncesi İlk Kez Issız
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

23 Nisan’da başlayacak dört günlük sokağa çıkma yasağı öncesi Ramazan alışverişi yapan İstanbullular, bu sene Eminönü’nü tercih etmedi. Corona virüs salgını sebebiyle insanların evlerine daha yakın marketleri tercih etmeleri, tarihi çarşının boş kalmasına sebep oldu. Daha önce Ramazan alışverişlerinin uğrak yeri olan Tarihi Eminönü Çarşısı esnafı ve vatandaşlar konuya ilişkin görüşlerini VOA Türkçe’ye anlattı.

"Normalde kalabalıktan gezemezdiniz"

Tarihi çarşıda uzun yıllardır tatlıcılık yapan Sezgin Uludağ, yaşadıkları sıkıntıları şu sözlerle anlattı:

“Normalde buralarda kalabalık yüzünden gezemezdiniz. Ama şu anda böyle boş tabi. Çünkü insanlar sokağa çıkmıyor. Gelen de hemen alışverişini yapıp gidiyor. Bir yerde durup bir şey yemek istemiyor. Ramazan’da güzel tatlı satışımız olacak diye bekliyorduk ama görüyorsunuz şu anda tezgah boş. Tatlı vs. getiremiyoruz. Bakalım ne olacak? Biz de herkes gibi bekliyoruz.”

Çarşıdaki bir kuruyemiş dükkanında tezgahtar olarak çalışan Nimet Kandemir, işlerinin geçen seneyle mukayese edilmeyecek kadar düştüğünü ifade etti.

Kandemir, “Geçen seneyle mukayese ettiğimizde hurmada kuyruk oluyordu. Ama şu anda kimse yok. Satıcı var ama alıcı yok. İnsanlar korkuyor, dışarı çıkamıyor. O yüzden kimse alışveriş yapmıyor” dedi.

"Böyle giderse işten çıkarılırız"

Tarihi çarşıda baharat dükkanında işçi olarak çalışan Metin Candan, işlerin bu şekilde kötü devam etmesi halinde işten çıkarılmaktan korktuğunu söyledi.

Candan, “Ramazan’da ufak tefek iş yaparız diye bekliyorduk ama görünürde bir şey yok. Umarım Ramazan’dan sonra durumlar düzelir de esnaf olarak ayakta kalabiliriz. Böyle devam ederse üç ay sonra patron bizi işten çıkaracaktır. Büyük bir kaygı var. Şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kimse beklemiyordu bu salgını. O yüzden bir hazırlığımız da yoktu. Hele bir de kiradaysanız durum daha da kötü” ifadelerini kullandı.

Allah esnafa yardım etsin

Eminönü’ne Ramazan alışverişi için geldiğini belirten Necip Saygın, gördüğü manzara karşısında şaşkın olduğunu söyledi.

Saygın, “Ben ömrümde burayı böyle görmedim. Buraya gelirken yine kalabalığın içinde alışveriş yapacağımı zannettim ama bomboş. Allah esnafa yardım etsin” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG