Erişilebilirlik

Emekleme Çağındaki Çocuklar için Bilimsel Kitaplar


Emekleme Çağındaki Çocuklar için Bilimsel Kitaplar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Çocuklara kitap okumak, onları hayat boyu öğrenmeye hazırlamanın en iyi yolu. Bebeklere kitap okuyarak dil öğreniminin temellerini atabilir, emekleme çağındaki çocuklaraysa renkleri, şekilleri ve harfleri öğretebilirsiniz. Avustralya’da bir kuantum fizikçisi ise yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Uzman, bebekler ve emekleme çağındaki çocuklar için bilimsel kitaplar yazıyor.

Chris Ferrie, yaşadığı bir deneyim üzerine çocuklar için bilimsel kitaplar yazmaya karar vermiş: ”Çocuklarıma kitap almak için kitapçıya gitmiştim. Bilimsel kitapların olduğu bölüme yöneldiğimde bebekler için bu konuda hiçbir kitap olmadığını farkettim.”

Ferrie’nin kitapları, bebeklikten on yaşa kadar çocukların anlayabileceği dilde bilimsel kavramları anlatıyor.

Ferrie’nin amacı, küçük çocuklara bilim tutkusu aşılamak: “Grönland’da bir lazer aleti ve laboratuvar defteri vardı.”

Ferrie’ye göre çocukları bilim ve teknolojiyle tanıştırmak için hiçbir zaman erken değil: ”Çocuklar, teknoloji ürünü cihazlara, bir hayvandan ya da geleneksel çocuk kitaplarında anlatılan konulardan her zaman çok daha yakın olacak. Teknoloji, günümüz çocuklarını daha çok ilgilendiriyor.”

Erken eğitimde bilimin rolünü araştıran uzman Christine Preston da aynı görüşü paylaşıyor: “Küçük çocuklar, duyduklarını ve gördüklerini düz anlamlarıyla kavrarlar. Çocukların toplum içinde olan bitenden haberdar olması gerekiyor.”

Chris Ferrie, yazdığı kitapların küçük çocuklara bilimi tanıtmakla kalmayıp, onları bilim insanları olmaya da teşvik etmesini umuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG