Erişilebilirlik

Elvan: Twitter Artık 'Buzlama' Yapacak


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, Twitter yönetimiyle 'zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin ‘buzlanarak’ etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi

Twitter heyeti, Türkiye’deki temaslarını tamamladı ancak hangi konu başlıklarında nasıl uzlaşma sağlandığı konusunda geride soru işaretleri kaldı. Twitter Küresel Kamu Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Crowell’ın dünkü açıklamasına göre, Türkiye’de bir ofis açılması Twitter’ın şimdilik gündeminde değil. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a göre ise, Twitter merkezinde Türkiye’de ofis açılması değerlendirmeye alınacak. Crowell’ın bahsettiği “Yerel yasalara aykırı tweetleri engellemek” konusunda varılan anlaşmanın ayrıntılarını ise Bakan Elvan açıkladı ve ‘buzlama’ diye Türkçeleştirilen teknik yöntemle sadece Türkiye’den bazı mesajlara erişim yasağı uygulanacağını söyledi.

Bakan Elvan’ın, Twitter ile ilgili olarak yapacağı basın toplantısı iptal edilmişti. Bakanın Başbakan Erdoğan’ı bilgilendirdikten sonra kameralar karşısına geçmesi bekleniyordu ancak Elvan, yazılı bir açıklama yapmayı tercih etti. Elvan, açıklamasında, “Sonuç olarak, Twitter yetkilileri ile yapılan görüşme, sorunların çözümüne katkı sağlayacak şekilde iyi niyet zemininde gerçekleşmiştir. Önümüzdeki süreçte mevcut ve ileride olası sorunların hızla giderilebilmesi için iletişimin devam etmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır” dedi.

Elvan: Twitter ofis açmayı merkezde değerlendirecek

Haberleşme Bakanı Elvan, yazılı açıklamasında Twitter ile yapılan görüşmeleri şöyle özetledi:

“Bilindiği gibi Sosyal paylaşım sitesi Twitter .com temsilcileri ile 14.04.2014 tarihinde BTK ve TİB temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Türkiye’de çeşitli mahkemeler tarafından alınan kararların uygulanmasına yönelik adımlar ve bundan sonra izlenecek yöntemler ele alınmıştır.

Toplantıda ele alınan konular doğrultusunda;

1- Mahkeme Kararlarının uygulanması: Toplantıda Twitter yetkililerine Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından alınan ve bazı hesapların kapatılmasını içeren mahkeme kararlarının uygulanması talep edilmiştir. Buna mukabil Twitter yetkilileri; son birkaç hafta içerisinde 200’den fazla içeriğin çıkarıldığını ve geçen haftasonu itibari ile 5 adet mahkeme kararının çözüme kavuşturulduğunu ifade etmiştir.
Mevcut Mahkeme Kararları için geriye dönük bir çalışma yapılması ve bu Mahkeme kararlarının da kısa sürede çözümlenmesi de kararlaştırılmıştır.

2- Şahıslar adına açılan ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması:
Bundan sonra Mahkeme Kararlarının ivedelikle uygulanması ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması hususunda daha titiz davranacaklarını, başlangıç olarak da şikayet mekanizmasının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Twitter tarafından bir abone şikayet formu geliştirildiğini ve bu formun da Türkçe’ye çevrildiği belirtilmiştir.

3- Süper etiketleme yetkisinin verilmesi ve Türkiye’de ofis açılması: Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren “süper etiketleme “ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin “buzlanarak” etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul’da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.”
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG