Erişilebilirlik

65 Yaş Üstü 50 Gün Sonra Gelen İzinle Sokağa Çıktı


50 Gün Sonra Gelen 4 Saatlik İzin Yaşlıları Sokağa Döktü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Corona virüsü salgınında vaka ve ölüm sayısındaki azalma, alınan sert tedbirleri yumuşatmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı 50 gün sonra 4 saat süreyle kaldırıldı.

Tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de 65 yaş üstü vatandaşlar yasağın kalktığı ilk dakikalardan itibaren, sokaklara çıkarak park ve oturma alanlarına akın etti.

VOA Türkçe’ye konuşan 65 yaş üstü vatandaşlar, evde oturmaktan dolayı sıkıldıklarını ve ayaklarının tutulduğunu belirterek, ''çok yerinde bir uygulama'' olarak nitelendirdikleri bu 4 saatlik iznin haftada iki gün verilmesi gerektiğini belirtti.

Saat 11.00'de başlayan izinle vatandaşlar parkları doldurdu.

72 yaşındaki Abdullah Ada, “Bu söylediğim türkü bütün evde kalan yaşlılara armağan olsun. Üç aydır dışarı çıkmıyordum, daha yeni çıktım. Biraz hareket ettim vücudum yerine geldi. İnşallah tez zamanda bu virüs gelir geçer. Haziran–Temmuz ayına kadar biter inşallah. Zaten devletimiz artık yavaş yavaş böyle müsaade edecek bize. Kurallara uyalım, evde kalalım, zamanı geldiği zaman çıkarız, aşımıza, işimize, bağımıza, bahçemize bakarız inşallah’’ dedi.

73 yaşındaki İbrahim Özgen de “Yaklaşık 60 gündür evdeydim. Önce ben kendimi 1 ay hapis ettim evde, ikinci ay da devlet etti. Yani toplamda iki aydır evdeydim. Şimdi de izin olunca dışarı çıktım. Eğer izin olmasaydı yine çıkmazdım. Yasaklara uymak lazım. Sağlık için gereken ne varsa onun yapılması belki bu mikrobu bir an önce uzaklaştırır’’ ifadelerini kullandı.

66 yaşındaki Süheyla Öztürkmen ise “İki aydır evdeyiz bir yere çıkmadık. Bugün de izin verildiği için dışarı çıktık. Bize bu hakkı tanıdıkları için devletimize teşekkür ederiz. Biraz hava aldık, yürüyüş yaptık. Şimdi de burada arkadaşlarla oturuyoruz’’ dedi.

70 yaşındaki Müzeyyen Kaya, “İki aydır dışarı çıkmıyoruz. Evde işimizi yapıyoruz, yemeğimizi yapıyoruz, geri kalan zamanlarda da yat, kalk, otur. Çok şükür bugün de izin çıkınca, buraya geldik arkadaşlarla oturuyoruz. Gidecek yerimiz yoktu, en çok bu parka gelip arkadaşlarla vakit geçirmeyi özledim’’ dedi.

77 yaşındaki Nusret Dörtbudak, “Ben bir buçuk aydan sonra ilk defa dışarı çıkıyorum. Bu uygulama çok iyi oldu. Ancak iki gün üst üste bu şekilde 4 saat izin verilse daha iyi olur. Yürümeye yürümeye ayaklarımız güçsüz kalmış. Şu anda adım atmaya üşeniyoruz. Sosyal mesafeyi korumak şartıyla bir gün daha izin verilmeli diye düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

78 yaşındaki İsmet Özbayındır da “Ben de yasak başladığından bu yana hiç evden çıkmadım. Bugün izin verildiği için çıktım. Çok iyi oldu, ancak sosyal mesafe kurallarına uymak lazım. Ben evde hiç sıkılmadım, ama bakıyorum yasak kalkınca insanlar sokaklara hücum ediyorlar. Profesörler uyarıyorlar sosyal mesafeyi koruyun diye. Allah korusun hastalık tekrar artarsa ne yaparız’’ diye konuştu.

70 yaşındaki Osman Özdemir de “65 yaş üzeri olduğum için iki aydır evde oturmaktaydım. Şimdi bize 4 saatlik izin verdiler. Ben de yürüyüş yapmak istedim, bunun için de parka geldim. İnşallah bu virüs bir an önce geçer biz de kurtuluruz. Evde kal kal hapis olduk, ayaklarımız tutuldu, yürüyemiyoruz. Onun için bu izin uygulaması çok iyi oldu” dedi.

Uzun sürenin ardından sokağa çıktıkları için heyecanlı oldukları gözlenen vatandaşlar, herkesi alınan tedbirlere uymaya davet etti.

XS
SM
MD
LG