Erişilebilirlik

Elizabeth Taylor’ın Mücevherlerine 166 Milyon Dolar


Elizabeth Taylor’ın Mücevherlerine 166 Milyon Dolar

Hollywood’un en ünlü yıldızlarından Elizabeth Taylor’ın özel mücevher koleksiyonu dünyanın en pahalı müzayedesinde müşteri buldu, 116 milyon dolara satıldı. Satış, bir dünya rekoru olarak müzayede tarihine geçti.

Menekşe gözlü yıldızın sadece bir kolyesi 11 milyon 800 bin dolara alıcı buldu ve bugüne kadar bir inci kolye ilk kez bu kadar yüksek bir fiyata satılmış oldu. Taylor’ın iki kez evlenip boşandığı ünlü actor Ricçhard Burton, kolyeyi 1969 yılında güzel oyuncu için satın almış ve 30 bin dolar ödemişti.

New York’taki Christie’s Müzayede Salonu Mücevher Bölümü Başkanı Francious Curiel, kolyedeki incinin 16’ncı yüzyıldan kaldığını ve çok sayıda kral ve kraliçe tarafından kullanıldığını söyledi. “İyi bir fiyata satılacağını biliyorduk” diyen Curiel, yine de kolyenin milyonlarca dolara alıcı bulacağını tahmin etmediklerini bildirdi.

"La Peregrina" adıyla bilinen inci kolye, Elizabeth Taylor’ın özel mücevher koleksiyonunun en özel parçalarından biri sayılıyordu. Richard Burton’ın evlilikleri sırasında güzelliğiyle ünlü Elizabeth Taylor’a armağan ettiği 33 karatlık pırlanta bir yüzük de 8 milyon 800 bin dolara satıldı. Müzayede salonu yetkilileri, yüzüğün bu miktarın üçte birine satılacağını tahmin ediyordu. Elizabeth Taylor’a arkadaşı Michael Jackson’ın hediye ettiği yakut taşlı yüzük de 600 bin dolara el değiştirdi.

Ünlü yıldıza ait sanat eserleri ve giysiler de hafta boyunca New York’ta Christie Müzayede Salonu'nda açık arttırmayla satılacak. Mart ayında 79 yaşında ölen Elizabeth Taylor’ın mücevher koleksiyonundan sağlanan gelir, sanatçının 1991 yılında kurduğu Elizabeth Taylor AIDS Vakfı’na verilecek.


XS
SM
MD
LG