Erişilebilirlik

Elektrikli Araç Yarışına İlgi Artıyor


Elektrikli Araç Yarışına İlgi Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Özel ve kamu ulaşımı yavaşça elektriğe yöneliyor. Formula 1 yarışı hayranları da süperşarjlı motorlar ve yanan araç lastiklerinin kokusunun yerini bir gün elektrikli motorların alıp almayacağını konuşuyor. Formula E araçları giderek daha çok ilgi görüyor ve alternatif enerji kaynakları için destek yaratıyor.

Formula E Şampiyonası 2014’ten beri 10 takımla ve 20 sürücüyle dünyanın birçok kentinde devam ediyor.

Benzinli araçlardan elektrikli otomobillere geçen sürücüler, bunun çok farklı bir duygu olduğunu söylüyor.

Formula 1 yarışçısı Rio Haryanto, “Elektrikli motor çok sessiz ve bu iyi bir gelişme. Hala akünün ve enerjinin nasıl yönetildiğini öğrenmem gerekiyor çünkü bu çok önemli” diyor.

En az 250 beygir gücüne sahip olan Formula E araçları, 3 saniyede saatte 100 km hıza ulaşma kapasitesine sahip ve saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Fakat hızın amacı yarış değil.

Panasonic Jaguar sürücüsü Nelson Piquet, “Formula E’yle ilgili büyük şey bir turda ne kadar hızlı olduğunuz değil. Bir turda nasıl verimli olduğunuzla ilgili. Eğer Formula E’yi bir cümlede anlatmak isterseniz, verimle anlatırdınız” diyor.

Sürücüler her yarışta 180 kilovat kullanabiliyor, fakat hayranları sosyal medyada buna 20 kilovat eklemek için oy verebiliyor.

Şimdilerde araçları 9 firma üretiyor, fakat BMW, Mercedes ve Porsche da yarışmaya katılmak istediklerini açıkladı.

Bir sonraki yarış Nisan 2018’de Roma’da ve neden sadece yarış ve spor turizmi değil.

Roma Ulaştırma Konseyi’nden Linda Meleo, “Bütün kenti ideolojik olarak elektrikli araçlara dönme konusunda ikna etmek istiyoruz. Teknoloji bize bunu bugün yapma olanağı sağlıyor” ifadelerini kullanıyor.

2017-2018 yarış sezonunda organizatörler ayrıca Roborace adı verilen sürücüsüz elektrikli araç yarışları planlıyor.

XS
SM
MD
LG