Erişilebilirlik

El Şebab Somali'nin Liman Kenti Kismayo'dan Çekildi


Somali’de şeriatçı militan grup El Şebab, Kenya ordusunun operasyonunun ardından son direniş noktası olan Kismayo kentinden çekildiğini bildirdi.

Kenya kuvvetleri dün örgütü geri püskürtmek amacıyla Kismayo’ya saldırı başlatmıştı. El Şebab ise misilleme saldırıları düzenleyeceğini belirtiyor.

Kenya ordusu, dün başlatılan hava, kara ve deniz operasyonunun, Afrika Birliği ve Somali hükümetiyle eşgüdümlü yürütüldüğünü açıkladı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Amerika Dışişleri Bakanı’nın Afrika işlerinden sorumlu yardımcısı Johnnie Carson, el Şebab’ın etkili bir şekilde zayıflatıldığını söyledi, ama tamamen mağlup edilmediğinin altını çizdi.

Kismayo’da halkın el Şebab’ın kullandığı bazı binaları yağmaladığı bildiriliyor.
Kentin kuzey kısmında kontrolü ele geçiren Kenya ordusu, önümüzdeki günlerde güney bölgelerine ilerlemeye hazırlanıyor.

El Şebab, liman kenti olan Kismayo’yu kaçak silah ithalatı yapmak ve vergi toplamak için kullanıyordu.

Kenya ordusuysa geçen yıldan bu yana Somali’de bulunuyor. Nairobi hükümeti, kendi topraklarından bazı kişilerin kaçırılması olayından el Şebab’ı sorumlu tutuyordu.

Kenya uçakları Kismayo’daki militan mevzilerini hafta başından itibaren bombalamaya başlamıştı. Öte yandan Somali hükümet kuvvetleri de kente ilerleyişini sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi, el Şebab tarafından zorla savaştırılmama kaygısıyla son bir ayda 12 bin kişinin ¬Kismayo’dan kaçtığını bildirdi.
XS
SM
MD
LG