Erişilebilirlik

El Sanatçıları Kasaba Halkından Destek Görüyor


Sanatçılar her zaman aldıkları ilham doğrultusunda eserler vermek isteseler de bazen para kazanmak ön plana geçebiliyor. Ama Maryland eyaletindeki küçük bir kasaba, sanatçılara mali destek sağlayarak onlara istedikleri eserleri yapma şansı veriyor

Vicco Von Voss, 20 yıldır eski eşyalardan mobilya yapıyor: “Fırtınada devrilmiş bir ağaç elime geldiğinde ona yeniden hayat veriyorum.”

Von Voss modern tasarımlı ve kullanışlı mobilyalarıyla ün yapmış: “Bir ağacın büyümesi 80 yıl sürüyorsa, bence ağaçtan yaptığım mobilya da en az o kadar uzun ömürlü olmalı.”

Von Voss, yaklaşık 9 yıl kendi inşa ettiği ve büyüklüğü sadece 12 metrekare olan bir kabinde yaşamış. Doğayı korumanın önemini de o dönemde daha iyi kavramış: “Doğayı daha çok sevdim, daha iyi gözlemledim. Bu dönem sonrasında da doğayı daha fazla koruma çabasına girdim.”

Von Voss genellikle sipariş üzerine çalışıyor. Easton Belediyesi mobilyalarını Sanat Müzesi’nde sergilemesini istediğinde Von Voss, sergileyecek eser bulmakta zorlanmış: “Müşterilerime gidip, ‘Mobilyaları sanat müzesinde sergileyeceğim, iki ay için ödünç almam mümkün mü’ diyemezdim.”

Sanat galerisi sahibi Carla Massoni bu sorunu aşmak için bir proje geliştirmiş. Massoni, kasabadakilerden para toplayarak Von Voss’a kaynak yaratmış. Toplanan paralarla Von Voss, mobilyalarını iki ay boyunca müzede sergileme, sergi sonrasında da satarak kendisine kaynak yaratanlara borcunu ödeme şansına kavuşmuş: “Projeye parayla katkıda bulunanlar, Vicco’nun mobilyalarını sergi sonrasında alabilecek güçte değiller ama yine de sanata bir katkıları olsun istediler.”

Bob Ingersoll para verenlerden: “Bu bence çok anlamlı bir projeydi. Bu şekilde Vicco’ya yaratıcılığını istediği şekilde kullanma fırsatı verebildiğim için mutluyum. Eminim harika eserler çıkaracaktır.”

Massoni, kasabanın doğayla iç içe olması nedeniyle Vicco’nun felsefesine ve doğayı koruma çabasına büyük ilgi duyduklarını söylüyor: “Vicco yöredeki doğal kaynakları kullanıyor, bu da doğaya büyük önem veren kasaba halkı için çok önemli.”

Von Voss, bu proje sayesinde çok daha iyi işler yapabileceğine inanıyor: “Bu şekilde çok daha sanatsal tasarımlara yönelebilmek harika bir fırsat. Ama elbette hala mobilyaların işlevsel olmasına özen göstereceğim.”

Kasaba sakinleri ilerde aynı yöntemle başka sanatçıları da desteklemeyi umuyor.
XS
SM
MD
LG