Erişilebilirlik

El Nusra ve El Kaide’nin Para Kaynağına Yaptırım


Amerika Maliye Bakanlığı, El Nusra Cephesi ve El Kaide terör örgütleriyle bağlantılı Muhammed Hadi El Anizi’nin tüm malvarlığını dondurdu.

Bakanlık Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi, Kuveyt’te bulunan El Anizi’nin Özel Küresel Teröristler Listesi’ne alındığını hatırlattı. Bakanlık, El Anizi’nin Amerika’nın yetki alanına giren tüm varlıklarının dondurulduğunu duyurdu. Amerikan vatandaşları ve şirketlerinin de El Anizi ile iş yapmasına yasak getirildi.

Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi Başkanı John E. Smith, “El Anizi, para toplamak ve teröristlerin seyahatini sağlamak dahil El Nusra ve El Kaide’ye çeşitli finansal ve lojistik yardım sağladı” dedi. Smith, Maliye Bakanlığı’nın El Nusra ve El Kaide’nin finansal yapısını hedef almayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Muhammed Hadi El Anizi’nin, El Nusra Cephesi’ne en az 2014 yılından bu yana finansal destek verdiği ve kapsamlı malzeme sağladığı belirtiliyor. ABD’ye göre El Anizi, 2014’te Suriye’deki El Nusra savaşçılarına yüzbinlerce dolar yollanmasına aracı olmuş, 2015’te de El Nusra savaşçıları için 20 bin dolar bağış toplamıştı.

El Anizi’nin, El Kaide’ye desteği ise daha eski. 2014 yılı öncesinde yine Özel Küresel Teröristler Listesi’nde yer alan kardeşi Abdullah El Anizi’ye mali destek sağlamış. 2014’te El Kaide’nin Suriye sorumlusu olan seçilen El Anizi, teröristlere pasaport ve tıbbi malzeme sağlamakla da suçlanıyor.

XS
SM
MD
LG