Erişilebilirlik

El–Kaide Üyesi Amerikan Vatandaşına 45 Yıl Hapis


32 yaşındaki Amerikan vatandaşı Muhanad Mahmud el Farekh, 2007–2014 yılları arasında terör örgütü El-Kaide üyesi olmak ve örgüte eylemlerine yardım etmekten 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

New York Brooklyn Federal Mahkemesinde yargılanan El-Farekh, geçtiğimiz Eylül ayında Amerikan halkına katliam girişiminde bulunmak, toplu imha silahı kullanmak, terör örgütü üyeliği gibi dokuz ayrı iddiadan suçlu bulunmuştu.

Amerika doğumlu El–Farekh, 2009 yılında Afganistan’daki ABD üssünde Amerikan askerlerine yönelik bombalı araç saldırısını düzenleyen El-kaide terör örgütüne yardım etti. El-Kaide tarafından planlanan ve Amerikalı El–Farekh’in yardım ettiği olayda Afganistan’da, ABD askerlerine yönelik bombalı araç saldırısı şans eseri amacına ulaşamamıştı.

Amerikan üssüne iki araçla bombalı saldırı planı

Dava dosyasına göre, Afganistan’daki Amerikan üssündeki askerlere yönelik bombalı araç saldırısı iki aşamalı olarak planlanmıştı. Hafif patlayıcıların bulunduğu ilk araç askeri üsse girip bariyerleri aşacaktı. Bu sırada meydana gelecek panikle birlikte çok ağır patlayıcılarla yüklü ikinci araç Amerikan üssüne girip maksimum askerin bulunduğu yerde patlatılacaktı. Ancak kanlı terör örgütünün planı tutmadı. Çok az patlayıcının bulunduğu ilk araçtaki patlama sonrasında hamile bir Afgan kadın, isabet eden şarapnel parçalarından yaralandı. Sonra üsse girmeye çalışan ikinci araçtaki bomba ise patlatılmadı.

“Can kaybı ve daha fazla yaralı olmaması tanrının bir lütfu”

New York Brooklyn Federal Mahkemesinde yapılan karar duruşmasında Hakim Brian Cogan, El-Farekh’i 45 yıl hapisle cezalandırma kararını açıkladı.

Hakim Cogan kararını açıkladıktan sonra yaptığı konuşmada, “2009 yılında meydana gelen olayda daha fazla kişinin yaralanıp ölmemesi tanrının bir lütfudur. İyi halden 15 yıl ceza indirimi alacak El-Farekh 67 yaşına geldiğinde serbest kalacak” dedi.

El–Kaide’ye yardım ettiği için 45 yıl hapis cezasına çarptırılan 32 yaşındaki Farekh, ABD’nin Houston kenti doğumlu, daha önce verdiği ifadede Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde yetiştiğini terör örgütünün kendisine Pakistan’daki kamplarda silahlı eğitim verdiğini ifade etmişti. Mahkeme kayıtlarına göre, 2005-2007 yıllarında Kanada’da Manitoba Üniversitesinde eğitim gördüğü sırada bombalama olayını beraber planladıkları diğer

El–Kaide terör örgütü mensuplarıyla tanıştı.

El- Farekh'in avukatı, David Ruhnke, karar sonrasında yaptığı açıklamada temyiz mahkemesine başvuracaklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG