Erişilebilirlik

El-Kaide Hastane Saldırısı İçin Özür Diledi


Saldırı sonrası hastanenin içini gösteren bir doktor ve sağ kurtulan bir görevli
Yemen el-Kaide lideri Kasım Reymi hedef seçimi nedeniyle özür dilerken kurbanların ailelerine tazminat ödeneceğini açıkladı.
Reymi internette yayınlanan görüntülerde Savunma Bakanlığı’na saldıran militanların hastane ve camiyi vurmama konusundaki emirlere uymadığını önesürdü.

Saldırıda aralarında yabancı doktor ve hemşireler de bulunan yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Yemen devlet televizyonu geçenlerde hastane kameralarının kaydettiği görüntüleri yayınladı. Görüntülerde El Kaide militanlarının bakanlık hastanesinde sivillere ateş açtığı ve bombayla saldırdığı görülüyordu. Bu görüntüler halk arasında El Kaide’ye karşı ciddi bir tepki oluşturdu.

Halkın sempatisini kazanmak isteyen Kasım el Reymi kurbanların ailelerine kan parası verileceğini duyurdu. Reymi ayrıca asıl hedeflerinin Amerikan insansız hava araçlarının kontrol edildiği bir operasyon odası olduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz yıllarda Amerika, Yemen hükümeti ile işbirliği yaparak ülkedeki el- Kaide hedeflerine İHA saldırıları düzenledi. Yemen basını bazen sivil ölümlerine yol açan bu saldırıları şiddetle eleştiriyordu.

Yemen Post gazetesinin gene yayın yönetmeni Hakim Almasmari el-Kaide’nin ay başında yaptığı saldırının, örgütün Yemen halkı arasındaki imajına büyük bir darbe vurduğunu açıkladı

Saldırının El Kaide’ye karşı düşmanlık yarattığını söyleyen Almasmari, örgütün Amerikan İHA saldırıları nedeniyle sempatizanları bulunsa da bu son saldırının sivillere karşı acımasızlığını ortaya koyduğunu belirtti. Almasmari’ye göre özür dilemek ve kan parası vermek bu imajı düzeltmek için yeterli olmayacak.

Saldırıya uğrayan hastanenin doktorlarından Dr. Ali Muhammed Osman Yemen devlet televizyonuyla yaptığı görüşmede saldırganların zalim ve gaddar bir biçimde herkese saldırdıklarını söyledi ve bu tür kişilerin İslam adına savaştıklarını söylemeye hakları olmadığını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG