Erişilebilirlik

El Kaide'den Yeni Taleban Liderine Destek


Ayman el Zevahiri'nin 2011 yılına ait bir fotoğrafı

El Kaide lideri Ayman el Zevahiri, Taleban örgütünün yeni lideri Molla Heybetullah Akundzade’ye destek verdiğini açıkladı. Uzmanlar açıklamanın, Afganistan’da IŞİD’in güçlenmesinin önüne geçme çabası olduğu düşüncesinde.

Zevahiri 14 dakikalık video açıklamasında, Akundzade’nin “iman edenlerin emiri”, “hilafetin meşru lideri” olduğunu söylüyor.

Öte yandan IŞİD, Zevahiri ve yandaşlarını reddederken, kendini 2014’te halife ilan eden Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılık bildiriyor. IŞİD halen Irak ve Suriye’nin önemli bir kısmın işgal altında bulunduruyor.

Amerika, Akundzade’nin selefi Molla Mansur’u geçen ay Pakistan’da bir İHA saldırısında öldürmüştü.

Başkan Barack Obama o dönem Taleban lideri Molla Mansur’un öldürülmesini bizzat emretmiş ve örgütü Afganistan’da “barışın önünde engel” olarak tanımlamıştı. Taleban bir süredir Afganistan içinde saldırılarını yoğunlaştırmış durumda. Saldırılarsa çoğunlukla sivil ölümlerine neden oluyor.

Pakistan, Amerika’nın geçen ay kendi toprağı olan Belucistan’da düzenlediği İHA saldırısını egemenlik ihlali diye nitelemiş ve Molla Mansur’un Kabil hükümetiyle barış görüşmelerine yeniden hazırlandığını iddia etmişti.

Amerikalı uzmanlar ve yetkililer, Pakistan’ın ordu ve istihbaratının Afganistanlı Taleban savaşçılarını kendi topraklarında gizlediğine inanıyor. Taleban liderlerinin ülkedeki aşiret bölgelerine sığındıkları bilinse de İslamabad bu iddiaları yalanlıyor. Ayrıca örgütün üst düzey lider ve sorumlularının Ketta kentinde olduğu biliniyor.

El Kaide lideri Usame bin Ladin’de başkent İslamabad’a oldukça yakın bir kentte bulunmuş ve öldürülmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG