Erişilebilirlik

El Şabab Militanları Mogadişu’dan Çekiliyor


El Şabab Militanları Mogadişu’dan Çekiliyor

Somali’de şeriat devleti kurmaya çalışan el Kaide bağlantılı el Şabap örgütü militanlarını başkentken çekiyor.

El Şabab sözcüsü, çekilmeyi stratejik bir karar olarak niteledi ve örgütün kontrolündeki diğer kentlerde varlığını sürdüreceğini söyledi.

BM tarafından desteklenen geçici hükümet, militanların başkentten ayrılmasını barış ve istikrar yolunda atılmış önemli bir adım olarak niteledi.

Başbakan Abdülveli Muhammet Ali, İslamcı militanların, Somali ordusu ve Afrika Birliği’nin kararlı ve ısrarlı operasyonları sonucu Mogadişu’dan ayrılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Başbakan, yardım örgütlerinin artık yiyecek sıkıntısı çeken milyonlarca kişiye yardım ulaştırabileceklerini de söyledi.

Yaklaşık dokuz milyon nüfuslu Somali'de en az üç milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. El Şebab, gayrimüslim yardım örgütlerini ülkeye sokmaktansa, çoluk çocuk Müslüman halkın açlıktan ölmesini tercih ediyordu.

Dünya Gıda Programı, geçen hafta Afrika’nın doğusunda yiyecek sıkıntısı çeken milyonlarca kişiye yardım için hava köprüsü kurdu.

Birleşmiş Milletler‘e bağlı kuruluş, kuraklığın yol açtığı kıtlığa karşı Somali’nin başkenti Mogadişu’ya, Etiyopya’nın doğusu ve Kenya’nın kuzeyine havadan gıda malzemesi taşıyacak.

Örgüte göre, bölgede milyonlarca kişinin açlıktan ölmemesi için çok büyük boyutlu bir yardım operasyonu gerekiyor. BM yetkilileri en az 11 milyon kişinin yaşayabilmek için acil yardıma ihtiyacı olduğu görüşünde.

Afrika'nın doğusunda yaşanan son 60 yılın en kötü kuraklığı Somali'nin de dahil olduğu bölgede 11 milyonu aşkın kişiyi etkiliyor.

Dünyanın en yoksul ülkerinden biri olan Somali'de yüzbinlerce kişi aç kalmamak için komşu ülkere kaçtı. BM, derme çatma çadırlarda çok ilkel koşullarda yaşayan bu kişilere yiyecek yetiştirmeye çalışıyor.

XS
SM
MD
LG