Erişilebilirlik

Ekonomiyi Kim Faaliyete Geçirecek Kavgası Sürüyor


Başkan Trump, New York Valisi Andrew Cuomo’nun her gün, her saat kendisini yardım istemek için aradığını söyledi

ABD Başkan Donald Trump, Corona virüsü salgını nedeniyle kepenk kapatan ülke ekonomisini yeniden faaliyete geçirmek için yetkinin valilerde değil kendisinde olduğunu açıklamasının ardından attığı son Twitter mesajlarında, ortak hareket eden valilere yetkinin kendisinde olduğu yönünde yeni mesajlar verdi.

Trump, gemide kaptana karşı tayfalar tarafından başlatılan başarısız bir isyanı konu alan ‘Gemide İsyan’ adlı filmin en çok sevdiği film olduğunu belirterek, valilere, “Bana isyan ederseniz sonunuz gemideki isyancılara döner” mesajını gönderdi.

“Cuomo yardım için dilendi şimdi bağımsız hareket etmek istiyor’’

Başkan Trump, New York Valisi Andrew Cuomo’nun her gün, her saat kendisini yardım için arayıp solunum cihazı, yatak, hastane gibi kendi eyaletinin sorumluluğunda olan malzemeler için dilendiğini, istediği her şeyi diğerlerine verdiği gibi ona da verdiğini belirterek, ‘‘Görülüyor ki Cuomo şimdi bağımsız hareket etmek istiyor. Bu asla olmayacak” dedi.

Cuomo: “Kavga etmek istiyor kavga etmeyeceğim”

Başkan Trump’ın Twitter mesajlarının ardından New York Valisi Cuomo günlük basın toplantısında, “Anlaşılan Trump valilerden rahatsız. Kavga etmek istiyor. Ben kavga etmeyeceğim” dedi. Vali Cuomo, odaklanmaları gerekenin salgın hastalıkla mücadele olduğunu kaydederek, “Şimdi siyaset yapma zamanı değil. Trump’la kavga etmeyeceğim, ancak Trump’ın halk sağlığını riske atacak her türlü kararına karşı çıkacağım’’ dedi.

“İşbirliği yaptığımız valiler arasında Cumhuriyetçiler de var”

New York Valisi, yedi ayrı eyaletle ortak çalıştıklarını belirterek bu yedi eyaletten ikisinin valisinin Cumhuriyetçi Parti’den olduğunu kaydederek, “Valilerin ekonominin yeniden açılması için başlattığı işbirliğinde sadece Demokratlar yok, iki ayrı eyaletin Cumhuriyetçi valileri de var. Birlikte ortak hareket ediyoruz. Bu bir siyasi komplo çabası değil. On bin ölü var. Ölen on bin ‘Cumhuriyetçi’, on bin ‘Demokrat’ yok. Ölen on bin ‘insan’ var’’ dedi.

“Bu ülkede kral değil seçilmiş bir başkan var”

Cuomo, geçtiğimiz aydan itibaren federal hükümetle işbirliği yapmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini, kavga etmek niyetinde olmadığını söyledi. New York Valisi Cuomo, ‘‘Bu ülkede bir krallık yok. Biz kral istemedik. Bir anayasamız ve seçilmiş bir başkanımız var” dedi.

“New York’ta zirveyi gördüğümüzü düşünüyoruz”

Vali Cuomo, salgın hastalığa bağlı olarak zirve noktasına geldiklerini düşündüklerini belirterek, ‘‘New York’ta, son 24 saate 778 kişi daha yaşamını yitirdi. Can kaybı 10 bin 834’e yükseldi. Hastaneye yatışlar ve yoğun bakımda olanların sayısı da azaldı’’ dedi.

XS
SM
MD
LG