Erişilebilirlik

Ekonominin Kaderi Son Güne Kaldı


Senato'daki Demokrat Parti grubu lideri Harry Reid muhalefetteki Cumhuriyetçi Partililerle aralarında “önemli görüş ayrılıkları” bulunduğunu açıkladı
Senato liderleri arasında, “mali uçurum” diye adlandırılan otomatik kesintilerin devreye girmesini önleme amaçlı görüşmeler yılın son gününe kaldı.

Senato’da çoğunluğu oluşturan Demokrat Partili grubun lideri Harry Reid, muhalefetteki Cumhuriyetçi Partililerle aralarında “önemli görüş ayrılıkları” bulunduğunu açıkladı. Amerika’nın yanı sıra dünya ekonomisini derinden etkileyecek pazarlıklar, yılın son günü olan bugüne (Pazartesi) ertelendi.

Senato’daki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler, 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi beklenen otomatik vergi artışı ve devlet harcamalarındaki kesintilerin önlenmesi amacıyla tüm haftasonu pazarlıklarını devam ettirdi. Mali uçurum adı verilen bu durumun uzun vadede Amerikan ekonomisini yeniden resesyona sokmasından kaygı duyuluyor.

Senato’daki Cumhuriyetçi Partililerin lideri Mitch McConnel, son dakikaya kadar devam ettirilen görüşmelerde taraflar arasında uzlaşmaya varma konusundaki “ilgisizlikten” yakındı.

Beyaz Saray ve Kongre’deki Cumhuriyetçi Partili muhalefet, vergilerin hangi kesim üzerinde arttırılması gerektiği ve hangi devlet programlarında kısıntıya gidilmesi konusunda anlaşamadı. Yönetim zenginlere yönelik vergilerin arttırılmasını istiyor, ancak 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek otomatik vergi artışları tüm kesimleri etkileyecek.

Başkan Barack Obama, mali uçurumdan kaçınmak için Kongre’yi 1 Ocak tarihine kadar gerekli adımları atmaya çağırdı aksi halde Amerika’nın yeniden ekonomik durgunluğa gireceği uyarısında bulundu.

NBC televizyonunun sorularını yanıtlayan Obama Kongre üyelerinin en zenginler dışında tüm Amerikalıların vergi oranlarını düşük tutmak için hızla hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Obama, vergilerin yükselmesinin önlenmesinin ardından önümüzdeki haftalarda ülkenin süregelen bütçe açığını ve artan borç yükünü azaltma konularının ele alınabileceğini vurguladı.
XS
SM
MD
LG