Erişilebilirlik

Ekonomi Bakanı ILO’nun Rakamlarını Reddetti


(Soldan Sağa) Jose Fernandez, Nihat Zeybekçi, Kemal Kirişçi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, iş güvenliğinin en kötü olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye’yi Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü ülkesi olarak gösteren ILO rakamlarını reddetti ve “ILO yüzlerce ülkeye giremiyor, bu yüzden de bu rakamları ortaya koyuyor” dedi

Başkent Washington’daki düşünce kuruluşlarından Brookings Ensitüsü’nde Türkiye’nin, AB ile ABD arasında varılması umulan Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı anlaşmasına katılımı konusunda bir panele katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Soma’daki maden kazası ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili soruları yanıtlarken Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun rakamlarını reddetti.

Bir Türk gazetecinin Türkiye’nin iş güvenliğinde Avrupa’nın en kötü, dünyanınsa en kötü üçüncü ülkesi olarak yeraldığını hatırlatması üzerine Bakan, “Ben bu rakamları bilmiyorum, ama bu konuda dünyada en kötü üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yüzlerce ülkeye giremiyor, veri toplayamıyor bu yüzden de ortaya bu rakamları koyuyorlar. Elbette Soma’da olanlar için çok üzgünüz. 300’e yakın kardeşimizi kaybettik. Son iki gündür Washington’dayım ama bütün kalbim ve dualarım orada. Bir daha böyle facialar olmamasını diliyorum, bundan büyük dersler alacağız. Türkiye’nin Avrupa’nın en kötü üçüncüsü olduğuna katılmıyorum. Kötü yanlarıyla rekabetteymişiz gibi görünmek istemem ama bu konuda birçok Avrupa ülkesi biliyorum. ‘Biz dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına gireceğiz’ dediğimizde, insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve çalışma koşulları konusunda da en iyi 10 arasına girmeyi hedefliyoruz,” dedi.

Ekonomi Bakanı’na panelin soru-cevap kısmında CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan, Türk medyasında yer alan ve Başbakan Erdoğan’ın dün Soma’da gördüğü tepki üzerine girdiği markette bir vatandaşı yumrukladığına dair olduğu söylenen görüntüleri gündeme getirdi. Özcan, vatandaşı yumruklayan bir Başbakan’ın olduğu bir ülkede hukunun üstünlüğünden bahsedilip bahsedilemeyeceğini ve böyle bir ülkeye yabancı yatırım çekilip çekilemeyeceğini sordu.

Bakan Nihat Zeybekçi, Washington’a iç politika değil, ekonomik meseleleri konuşmak üzere geldiğini söyleyerek bu soruyu yanıtlamadı ancak CHP Washington Temsilcisi’ne, Türkiye’de eğitimli ve genç politikacılara ihtiyaç olduğunu söyleyerek “en kısa zamanda Türkiye’ye dönerek orada politika yapmasını” önerdi.

Fernandez’den uyarı

Brookings Enstitüsü’ndeki panelin konuşmacılarından biri olan Dışişleri Bakanlığı eski müsteşarlarından Jose Fernandez de Türk ekonomisi ve ikili ilişkilerin gelişmesi konusundaki olumlu düşüncelerini dile getirdikten sonra Amerika’da Türkiye’nin imajının zedelendiğini söyledi.

Bakanlıktaki görevi sırasında Türkiye üzerinde çalışan Fernandez, “bir Türk dostu” olduğunu söyledikten sonra, “Kendimizi kandırmayalım ve son zamanlarda Türkiye’nin imajı zarar gördü. Türkiye yeniden üstün ahlaki özelliklerine geri dönmezse, sorunlu bir bölgede kendisinin model ülke olarak tanınmasına neden olan demokrasinin, ifade özgürlüğünün, yargı bağımsızlığının ışığı olarak yeniden görülmezse, Kongre’de aradığı dostlukları kuramaz" dedi.

Ancak Fernandez, bu konuda Türkiye’ye inancının tam olduğunu da sözlerine ekledi.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG