Erişilebilirlik

9 Ekim Amerikan Basınından Özetler


9 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Wall Street Journal, Amerikan Kongresi'nin Suriye'den asker çekme kararına tepki göstermesi üzerine Başkan Trump'ın Amerika'nın Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler'i yalnız bırakmadığını söylediğini yazıyor. Gazete, Başkan Trump'ın 13 Kasım'daysa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağırlayacağını bildiriyor. Habere göre Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama, Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili Kongre üyelerinin Suriye kararını onaylamadıklarını söylemeleri üzerine geldi. Trump, Twitter mesajında Suriye'den çekilmekte olduklarının Kürtler'i terk ettikleri anlamına gelmediğini, NATO üyesi ve ticaret ortağı Türkiye ile ilişkilerinse çok iyi olduğunu kaydetti. Öte yandan gazete, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın ”Türkiye kendi yolunu kendi belirler, kendi göbeğini kendi keser” şeklindeki ifadesine yer veriyor. Düşünce kuruluşu Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi'nden Sinan Ülgen'in görüşlerine yer veren gazete, Türkiye'nin herhangi bir geniş çaplı operasyonunun Amerika'nın Suriye'nin kuzeydoğusundaki hava sahasının kontrolünü gevşetmesine bağlı olduğunu yazıyor. Gazetenin görüşlerine başvurduğu Ülgen, Türkiye'nin, hava sahasının Türk uçaklarına açıldığı şeklinde Amerika'dan gelecek resmi açıklamayı bekleyeceğini kaydediyor. Uzmana göre bunun için Trump'la bir telefon görüşmesi daha yapmak gerekebilir. Gazete, Suriye'deyse Kürtler'in Türkiye'nin operasyonuna karşı savunma yapmak için sınırda tüneller açmaya başladığını yazıyor. Sınırda arazinin düz olması, Kürtler'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tank ve ağır silahlarına karşı savunma yapmasının zorlaşması anlamına geliyor. Öte yandan gazete, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'ın Suriye'deki Kürtler'e karşı askeri eylemde bulunması durumunda Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı üzerinde çalıştığını yazıyor. Van Hollen, tasarının, önümüzdeki hafta tatilden dönecek Senato'ya sunulmak üzere hazır olacağını söyledi.

Washington Post Başkan Trump aleyhine açılan azil soruşturmasıyla ilgili son gelişmeleri aktarıyor. Habere göre Beyaz Saray, dün, Temsilciler Meclisi'nin yürüttüğü azil soruşturması çerçevesinde Kongre'yle işbirliği yapmayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada soruşturmanın ”Anayasa'yı, hukukun üstünlüğünü ve geçmişteki tüm emsalleri” ihlal ettiği ifadesine yer verildi. Beyaz Saray'dan gönderilen sekiz sayfalık mektupta Ukrayna meselesine ilişkin soruşturmanın temelsiz olduğu, Başkan'ın yargı süreci çerçevesindeki haklarından mahrum bırakıldığı ve Demokratlar'ın 2016 seçiminin sonucunu değiştirme, 2020 yarışınıysa etkileme niyetinde olduğu yazılı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise mektuba karşılık olarak Demokratlar'ın kararından caymayacağını, Trump'ın siyasi rakibinin kirli çamaşırlarını ortaya çıkarması için yabancı bir lidere baskı yapmasına odaklanan soruşturmanın devam edeceğini söyledi. Trump Yönetimi, Kongre'nin soruşturma kapsamında talep ettiği belge ve görgü tanığı ifadelerinin önüne engel koyarken Demokratlar, Ukrayna'yla ilgili ilk ihbarı yapan muhbirin ifadesini alabilmek için çalışmalara devam ediyor. Öte yandan gazete, Amerikan kamuoyunun azil soruşturmasına ilişkin görüşlerinin de değişmeye başladığını kaydediyor. Gazetenin George Mason Üniversitesi'yle ortak yaptığı ve sonucu dün açıklanan anket, soruşturmayı destekleyenlerin sayısının arttığına işaret ediyor. Ankete katılanlar arasında Temsilciler Meclisi'nin azil soruşturması açmakta haklı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 58. Katılımcıların yüzde 49'uysa Trump'ın görevden azledilmesini destekliyor.

New York Times ise Rus istihbarat sistemi içinde oluşturulan, sabotaj, suikast ve yıkıcı eylemler gibi konularda uzman elit bir birimin Avrupa'da istikrarsızlık yaratmak için yürütülen eşgüdümlü kampanyanın önemli bir parçası haline geldiğini yazıyor. Habere göre Birim 29155 olarak bilinen grup, on yıldır faaliyet gösterse de Batılı istihbarat yetkilileri, bunun henüz farkına varıyor. Birimin faaliyetleri, Rusya lideri Vladimir Putin'in propaganda, sanal korsanlık, dezenformasyon ve askeri yüzleşme karışımı hibrit savaş taktiklerini yansıtıyor. İngiltere'de eski bir Rus ajanını öldürme, Bulgaristan'da bir silah tüccarını zehirleme ve Karadağ'da darbe yapma girişimleri ve Moldova'da istikrarı bozma kampanyasının bu birimin eylemleri olduğu anlaşılıyor. Gazeteye göre birim kapsamında faaliyet gösteren ajanların bazıları, Afganistan, Çeçenistan ve Ukrayna gibi Rusya'nın en kanlı savaşlarından madalyayla dönen askerler. Birim o kadar gizli faaliyet gösteriyor ki, kısaca G.R.U. olarak bilinen Rus askeri istihbarat dairesi içinde bile birçok yetkili, birimin varlığından haberdar değil. Uzmanlar, birimin İngiltere'deki Rus ajanını öldürme girişimi gibi bazı operasyonlarının başarısızlıkla sonuçlanmasınınsa psikolojik savaş taktiğinin bir parçası olduğunu, amacın daha agresif olmak değil, daha görünür ve hissedilir olmak olduğunu kaydediyor.

XS
SM
MD
LG