Erişilebilirlik

24 Ekim Amerikan Basınından Özetler


24 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

Washington Post bugün ana sayfasında, Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’in son üç yıldır Suriye’de gizlice yürüttüğü ve binlerce Suriyeli askeri eğitip silahlandırdığı programı nasıl bir gelecek beklediğine dair bir haber yayınlamış. Habere göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a iktidardan ayrılması için baskı yapmak amacıyla oluşturulan CIA programı, şimdi kapsamı genişletilse bile işe yaramayabilir. Bunun nedeni ise, Rusya’nın Suriye’deki varlığı. Washington Post, Başkan Obama’nın Suriye’deki CIA programının akıbetine 8 Kasım’da yapılacak seçimlerde yeni seçilecek Amerikan başkanının karar vermesini istediğini bildiriyor. Habere göre diplomatik girişimlerin başarısız olması durumunda devreye sokulması planlandığı için Plan B olarak adlandırılan CIA programı, CIA’in eski direktörü John Brennan ve Savunma Bakanı Ash Carter tarafından hala büyük destek görüyor. Ancak Dışişleri Bakanı John Kerry, çıkacak çatışmalarda CIA’in sağladığı silahların kullanılması ve Rus askeri personelinin bu silahlarla öldürülmesi durumunda Rusya’yla sorun çıkacağı gerekçesiyle CIA programına sıcak bakmıyor. Washington Post, CIA planı 2012’de zamanın CIA Direktörü David Patraeus tarafından önerildiğinde, zamanın Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın öneriyi desteklediğini yazıyor. Rusya’nın müdahalesinin denklemi değiştirdiğini vurgulayan gazete, Clinton’ın CIA’in Suriye’deki faaliyetlerine devam etme kararı alıp almayacağının bilinmediğini kaydediyor.

Washington Post bugün ayrıca ana sayfasında Başkan Obama’nın aksine Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’ın bağımsız olarak bağış toplayan Super PAC adı gruplardan büyük yarar sağladığına ilişkin bir habere yer vermiş. Habere göre hem eski başkan Bill Clinton hem de Hillary Clinton, 40 yıldır büyük para çevreleriyle kurdukları sıkı ilişkileri pekiştiriyor ve bunların meyvelerini topluyor. Şimdiye kadar seçim kampanyası için bir milyar 140 milyon dolar toplamayı başaran Hillary Clinton, Washington Post’a göre seçimi kazandığı takdirde birçok elit bağışçısına borçlu olarak Beyaz Saray’a ayak basacak. Gazete haberinde ayrıca aralarında medya patronları, finans çevreleri, yazarlar ve sendikaların olduğu bu bağışçıların, Clinton çifti için şimdiye kadar topladıkları paraların 4 milyar doları bulduğunu hatırlatıyor.

Los Angeles Times ana sayfasında dün California eyaletinin Desert Hot Springs kenti yakınlarında meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne, 31 kişininse yaralanmasına neden olan trafik kazasının ayrıntılarına yer veriyor. Habere ilişkin bir fotoğraf da paylaşan gazeteye göre bir tur otobüsüyle kamyonun çarpıştığı kazanın nedeni, büyük olasılıkla kamyona arkadan çarpan otobüsün aşırı hızda seyrediyor olması. Yetkililer, şoförün de olay yerinde öldüğü kazaya karışan otobüsün yolcuları arasında çocuk bulunmadığını bildiriyor.

Wall Street Journal ise Amerikan telekomünikasyon devi AT&T’nin medya şirketi Time Warner’ı 85 milyar 400 milyon dolara satın alma teklifinin yarattığı tartışmaları ana sayfasından duyuruyor. Anlaşmanın medyanın çehresini değiştireceğini öngören gazete, antitröst yasalarına aykırı olduğu ve rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle AT&T’nin şimşekleri üzerine çektiğini bildiriyor. Habere göre iki şirketin evlilik kararının açıklandığı Cumartesi akşamından bu yana gerek Kongre üyeleri, gerek medya ve telekomünikasyon sektörleri, hatta Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump, rekabetin tehdit altında olduğu açıklamaları yapmaya başlayarak anlaşmayı eleştirdi. Hatta Trump, başkan seçildiği takdirde Time Warner’ın satışını onaylamayacağını çünkü anlaşmanın, gücü, çok kısıtlı bir zümrenin eline alması anlamına geldiğini söyledi.

New York Times ana sayfasında Gobi Çölü’nün güney ucunda yer alan Tengger Çölü’nün çarpıcı bir fotoğrafını yayınlamış. Haber ise Çin’in iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle giderek çölleştiğiyle ilgili. Çin’deki çöllerin yılda yaklaşık 145 kilometrekare genişlediğini bildiren gazete, birçok köyün yok olduğunu, kuraklık nedeniyle tarım ve hayvancılığın neredeyse bitme noktasına geldiğini yazıyor. Çin’de çöllerin kentlere doğru büyüdüğü uyarısında bulunan New York Times, kum fırtınalarının başta Pekin olmak üzere birçok kentte kabus haline geldiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG