Erişilebilirlik

14 Ekim Amerikan Basınından Özetler


14 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

New York Times First Lady Michelle Obama’nın, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton adına çıktığı kampanya turunda, New Hampshire eyaletinde yaptığı ve büyük ses getiren konuşmasına yer vermiş. Habere göre First Lady Obama, Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’ın, kadınlara yönelik cinsel içerikli aşağılayıcı sözlerinin kendisini derinden sarstığını söyledi. ”Çocuklarımız bu tür konuşmalara daha fazla maruz kalamaz, bu söylemin derhal sona ermesi gerekiyor” diyen Michelle Obama, Trump’ın kadınlara yönelik tavır ve davranışlarının mide bulandırıcı olduğunu kaydetti. ”Kadınlara cinsel şiddet uygulamakla övünen birinin Amerikan başkanlığına aday olduğuna inanamıyorum” şeklinde konuşan First Lady, tüm Amerikalı kadınların bir an önce kolları sıvaması ve başkanlığı Trump’ın kazanmasını engellemek için elinden geleni yapması gerektiğini belirtti.

New York Times, bugün yine ana sayfasında Donald Trump’ın kendisini cinsel tacizle suçlayan birçok kadına, ‘bana karşı karalama kampanyası başlattılar’ suçlaması yöneltmesine ilişkin habere yer veriyor. Habere göre Trump’ın evli bir kadını ilişkiye zorladığını anlattığı 2005 yılına ait ses kayıtlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, geçmişte Trump’ın tacizine uğrayan birçok kadın, seslerini çıkarmaya başladı. Trump, bu kadınların suçlamalarını reddetti. Trump ayrıca kendisini taciz ettiğini iddia eden bir kadının anlattıklarını aktaran New York Times gazetesinin haberini ‘tamamıyla uydurma’ olarak niteledi ve gazete aleyhine de dava açma tehdidinde bulundu. New York Times, tüm bu çalkantıdan fayda çıkarmaya çalışan Trump’ın, şimdi de ‘mağduriyet edebiyatına’ başladığını yazıyor. Kendisine yönelik cinsel taciz suçlamalarını ‘komplo’ olarak tanımayan Trump, bu komplonun sadece kendisine değil tüm Amerikan halkına karşı düzenlendiğini de ekliyor.

New York Times’da bugün ayrıca, süt üretiminin bile petrole dayandığı Suudi Arabistan’ın bütçesinin, ham petrol fiyatlarındaki düşüş ve Yemen’deki savaş nedeniyle sarsıldığını bildiren bir haber var. Gazete, bu iki etken yüzünden bütçesinde derin bir boşluk açılan Suudi Arabistan’ın sosyal programlarında kesintiye gitmek zorunda kaldığını yazıyor. Yakıt, su ve elektrik yardımlarının azaltıldığını bildiriyor. Gazeteye göre Suudi hükümetinin kamu yardımlarıyla, adeta şımartılan halk, Prens Muhammed Bin Salman’ın ekonomik reform girişimiyle, adeta şok geçirmiş durumda. Gazete ayrıca soğutmadan elektrik üretimine kadar birçok alanda enerji ihtiyacını petrolle karşılayan Suudi Arabistan’ın birkaç on yıl içinde, fosil yakıt kaynaklarını tüketebileceği ve petrol ithal etmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunuyor. New York Times küçük ve az nüfuslu ülkeler olan Katar ve Kuveyt’in aksine Suudi Arabistan’da kişi başına düşen petrol gelirinin çok daha düşük olduğu hatırlatmasın da da bulunmuş.

Los Angeles Times ünlü şarkı yazarı Bob Dylan’a Nobel Edebiyat Ödülü verildiği haberini baş sayfasından, Dylan’ın fotoğrafıyla birlikte duyurmuş. Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk müzisyen olduğunu belirten gazete, Amerika’nın en büyük şairlerinden biri olarak kabul edilen sanatçının Nobel’i hak ederek kazandığını yazıyor. Habere göre Dylan’ın şarkı sözleri üniversitelerde okutuluyor ve üzerlerine pek çok tez yazılmış durumda. Ancak Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü alması, bazı çevrelerde büyük şaşkınlık yarattı. Los Angeles Times, kitap okuma alışkanlığının ve kitap satışlarının azaldığı bir dönemde Nobel Edebiyat Ödülü’nün bir yazara verilmemesinin yarattığı hayal kırıklığının anlaşılabilir olduğunun da altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG