Erişilebilirlik

Ejderha Yılı Şölenlerle Başladı


Ejderha Yılı Şölenlerle Başladı

New York’un Çin Mahallesi her yıl olduğu gibi bu yıl da hummalı bir hazırlığa sahne oldu. Bu hazırlıklar binlerce turistin de ilgisini çeken Çin Yeni Yılını kutlama amacı taşıyordu.

Yeni yıl kutlamalarının en gözde unsurlarından biri Aslan Dansı. Yeni yıl geçit töreninin son halkasını oluşturan aslan dansının amacı kötü ruhları kovmak. Yirmi yıldır bu dansı yapan Mike Lee anlatıyor: "Dans şans, refah ve mutluluk getirmeyi amaçlıyor"

Mike Lee, "Dansçıların çoğu gönüllü ve kültürel miraslarını yaşatmak için bu işi yapıyor," şeklinde konuşuyor.

Bu dansı kuşaktan kuşağa aktarmak gerekiyor. Dans, Çin kültürünün bir parçası ve unutulmasına, bir kenara itilmesine izin veremeyiz.

Çin takvimine göre 2012 Ejderha yılı. Çin astrolojisinde de ejderha güç ve bol şansı sembolize ediyor.

Genelde iskambil ve satranç oynayanların gittiği/New York’un Columbus Parkı’nda yeni yıl kutlamaları nedeniyle aşçılar Çin yemekleri hazırladı. Çin mantısı yeni yılda tüm Çinlilerin tercih ettiği bir yemek.

Jenny Pelson de yemek satıcıları arasındaydı: "Dört kardeşimle beraber hazırladık yemekleri. Bütün bir gün sürdü, çok keyif aldık…."

Mantılar, Çin kültüründe refahı temsil ediyor, bu yüzden yeni yıla girerken mantı yemenin o yıl refahınızı arttıracağına inanılıyor.

Birkaç sokak ötede çocuklar Çin astrolojisini ve kukla sanatını öğreniyor.

Margaret Riley, Çin kültüründe birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu söylüyor: "Yeni yıl kutlamalarında asıl önemli olan ailelerin biraraya gelmesi, gelenek ve göreneklerin yaşatılması."

Kutlamalar öncesinde sıkı bir hazırlıktan geçen Aslan Dansçıları da her yıl olduğu gibi bu yıl da kötü ruhları uzaklaştırmak için ellerinden geleni yaptılar.


XS
SM
MD
LG