Erişilebilirlik

Eğit-Donat’ta Teknik Sorun Bilmecesi


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç

Türkiye, ABD öncülüğünde başlatılan ve Suriyeli ılımlı muhalifler için hazırlanan eğit-donat programı anlaşması iki ülke arasında ortak irade bulunduğunu vurgulayarak, planlanan şekilde çalışıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Antalya’daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ardından bugün Ankara’da basın toplantısı düzenledi.

Bilgiç, Amerika’nın Sesi’nin eğit-donat programıyla ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:

‘Operasyonel konularda bilgi vermiyoruz. Ama şunu söylemem gerekir. 9 Şubat’ta Sayın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız Feridun Sinirlioğlu ile Amerikan Büyükelçisi John Bass arasında imzalanan mutabakat var. Siyaseten ve irade olarak bunda herhangi bir sıkıntı yok. Tabiatıyla böyle kapsamlı bir projenin hayata geçirilmesinde bazı teknik sıkıntılar olabilir. Bu teknik sıkıntıların da büyük bir kısmının ortadan kalktığını biliyorum. Şu aşamada çalışmalar, öngörülen, planlanan şekilde devam ediyor.’

Bilgiç, teknik sorunların tümüyle çözüldüğünü söylemedi. ABD Pentagon Sözcüsü Steve Warren geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’deki eğit-donat programı bağlamında herhangi bir sorun olmadığını kaydetmişti.

Kırım için ‘yaptırımsızlık’ sürüyor

Antalya’daki toplantıda, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğin tanıdığını bütün taraflara yeniden aktarıldığını kaydeden Bilgiç, Türkiye’nin, Kırım'ın ilhakını ise hiçbir şekilde tanımayacağını vurguladıklarını da kaydetti:

‘Bizim görüşlerimiz aslında çok net. Bunları Rus tarafına da söylüyoruz. Ukrayna konusundaki görüşlerimizi her zaman açık yüreklilikle dile getiriyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini, hiçbir zaman Kırım’ın ilhakını tanımayacağımızı da Rus tarafına söylüyoruz. Ama tabiatıyla yaptırımlar konusu bizim için farklı. Her ülkenin farklı yaklaşımları olabilir. Biz şu aşamada yaptırım uygulanmasına gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Tabiatıyla Ukrayna konusu, müttefik ülke Amerika ile yapılan toplantılarda gündeme geliyor. Ama spesifik olarak ikili görüşmede (Antalya’da) gündeme geldi mi, buna ilişkin malumatım yok.’

Türkiye, Özel Görev Gücü’ne başkanlık bekliyor

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, Türkiye’nin, Eylül 2014'teki NATO Galler Zirvesi'ne kararlaştırılmış "Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü"nün operasyon olarak hayata geçmesi için aday ülkelerden biri olduğunu anımsattı. Bilgiç, 2021 yılında "Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü"ne dönem başkanlığı yapmak için talebin NATO tarafına bildirdiğini ve kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin 2021'de buna başkanlık yapacağını açıkladı.

Kıbrıs’ta müzakere destekleniyor

Kıbrıs sürecini, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüştüğünü vurgulayan Bilgiç, "Hedefimiz en kısa zamanda bu sorunun çözülmesi. İki tarafın müzakere sürecine ilişkin atacağı adımlar çerçevesinde gerekli desteği sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Bugün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'in ara bölgede bir araya gelmesiyle müzakerelere yeniden başlanıldığını hatırlatan Bilgiç, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in adada bulunduğunu da kaydetti.

XS
SM
MD
LG