Erişilebilirlik

Ege’nin Otları Alaçatı’da Görücüye Çıktı


Ege’nin Otları Alaçatı’da Görücüye Çıktı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da on yıldır düzenlenen ‘Ot Festivali’ renkli görüntülerle başladı. Baharın gelmesiyle birlikte doğadan fışkıran şevketi bostan, radika, karabaş, kazayağı, Arap saçı gibi yüzlerce ot çeşidi, festival için kurulan stantlarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Lakabının “Minik Pala” olduğunu söyleyen Eşref Tunç, yıllardır dağ bayır gezerek doğanın sunduğu otları topladığını ve satışa sunduğunu söylüyor. Kimini taze taze sergiliyor, kimini kurutarak satıyor. VOA Türkçe’ye konuşan Tunç, “Çok sayıda ot çeşidi var. Saysanız 500 çeşidi bulur. Bu otların bazıları kavrularak, bazıları haşlanarak tüketilir. Bazılarını çiğ olarak yiyebilirsiniz, bazılarının da çayını yapabilirsiniz” diyor.

Hem sağlıklı hem lezzetli

Ege mutfağının vazgeçilmesi olan otlar hem lezzetli hem de sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olarak görülüyor. Satıcılar, birçok otun solunum rahatsızlıklarından hazımsızlığa, diyabetten kalp rahatsızlıklarına kadar farklı hastalıklara faydalı olduğunu söylüyor.

Festivalin bu yılki teması, pazı otu. 7 Nisan’a kadar sürecek olan festivalde pazı otuyla yapılan yemekler öne çıkacak. Ancak stantlarda her çeşit ottan yapılma yemek ve mezeleri bulmak mümkün.

Otellerde yer kalmadı

Festival nedeniyle, önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıda ziyaretçi Alaçatı’ya geldi. Otellerde yer bulmak neredeyse imkansız. Festival için İstanbul’dan gelen Serpil Suyabatmaz, “Çok değişik otlar var. Birçoğunun adını bile bilmiyorum. Ama otlu börek aldım. Çok beğendim. Otların nasıl pişirileceğini de satıcılara sorarak öğreniyorum” diyor.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde sadece otlar ve ot yemekleri değil, hediyelik eşyalar da satışa sunuluyor.

Festival süresince çok sayıda yemek atölyesi gerçekleştirilecek. Otların tanıtıldığı söyleşiler yapılacak. Özgün yemeklerin yer aldığı sergiler düzenlenecek.

Festivalin son gününde ise "En fazla ot çeşidi toplama" ve "En güzel ot yemeği" yarışmaları yapılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG