Erişilebilirlik

Ege Denizi'nde Alabora Olan Göçmen Teknesinde Bir Çocuk Öldü


Türkiye’den Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir botun alabora olması nedeniyle bir çocuk hayatını kaybetti. Bu, Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlere sınır kapılarını açmasından sonra yaşanan ilk ölüm oldu. Alabora olan tekneden 46 kişinin kurtarıldığı iki çocuğun hastaneye kaldırıldığı ancak çocuklardan birinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yunan Polisi, Pazar sabahından bu yana en az 1000 göçmenin Ege Denizi’ndeki Yunan adalarına ulaştığını açıkladı. Yunanistan Türkiye arasındaki sınır kapısında da göçmenler Yunanistan’a geçebilmek adına mücadele ediyor. Yunan polis ve askerleri göçmenlere biber gazı, ses bombası ve yer yer plastik mermilerle müdahale ediyor.

Yunan yetkililer alınan açık kapı kararının ardından Türkiye’yi sınır kapılarına gelmek isteyen göçmenleri yönlendirmekle suçluyor.

Atina’da düzenlenen ulusal güvenlik toplantısının ardından açıklama yapan Yunan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, “Bu hareket Türkiye tarafından cesaretlendiriliyor ve yönlendiriliyor” dedi. Petsas mevcut durumun Yunanistan açısından bir ulusal güvenlik tehdidi olduğunu söyledi.

Yunan Gelişim Bakanı Adonis Georgiadis de göçmen akışını bir istila olarak niteledi.

Yunan Başbakanı Kyriakos Miçotaki de Pazar günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ülkesinin sınırlarını göçmen girişlerine karşı korumak konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün öğle saatleri itibariyle sınırın Türkiye tarafından geçen göçmen sayısının 117 bin 677 kişiye ulaştığını açıkladı. Soylu bu bilgiyi kendi Twitter hesabından paylaştı.

Yunanistan’dan göçmenlere karşı sert önlemler

Türkiye’nin Yunanistan’la sınır kapılarını açtığı yönündeki haberler sonrasında Yunanistan sınırında yaşanan mülteci akını sürüyor. Göçmenlerin en yoğun toplandığı bölgelerden biri olan Edirne’nin Pazarkule sınır kapısı çevresinde sıkı önlemlere başvurulduğu gözleniyor. Göçmen ve sığınmacılara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ediliyor.

Öte yandan Yunanistan hükümeti sığınma başvurularını bir aylığına durduracağı ve kaçak yollardan ülkeye giren göçmenleri sınır dışı edeceğini de açıkladı.

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen mülteci akınını bastırmak için çeşitli önlemler de aldığını bildirdi. Yunanistan hükümeti, 24 saat içinde yaklaşık 10 bin kişinin sınırı geçmesinin engellendiğini, hafta sonu boyunca 150 kişininse tutuklandığını açıkladı. Yunanistan'ın attığı bu adımlar Avrupa Birliği yasalarına aykırı olmasına rağmen hükümet, muafiyet başvurusunda bulunacağını kaydetti.

Yunanistan'ın imzası bulunan ve mültecilerin korunmasına ilişkin uluslararası protokoller de bu tür uygulamaları yasaklıyor. Öte yandan Avrupa Konseyi Başkanı, Yunanistan Başbakanı'yla birlikte yarın Yunanistan-Türkiye sınırını ziyaret edeceğini bildirdi. Avrupa Birliği ise bu hafta içinde göçmen krizini ele almak üzere başbakanlar düzeyinde acilen toplanacağını duyurdu.

XS
SM
MD
LG