Erişilebilirlik

Efsane Müzisyen Chuck Berry 90 Yaşında Veda Etti


Rock ’n’ roll müziğinin efsane ismi Chuck Berry, 90 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü müzisyenin Missouri’deki evinde öldüğü açıklandı.

Rock ’n’ roll’un öncü ismi Amerikalı müzisyen Chuck Berry’nin ölümünü Missouri polisi Facebook üzerinden açıkladı.

Polis, acil tıbbi yardım çağrısı üzerine Berry’nin evine gittiklerini ancak, 90 yaşında müzisyeni hayata döndüremediklerini bildirdi.

Tam adı Charles Edward Anderson Berry Sr olan Berry’nin ailesinin gizlilik talep ettiği öğrenildi.

Berry, blues, country ve pop müziklerini harmanlayarak özellikle 1950’lerde Amerikan gençliğini derinden etkilemişti. Berry 2003’te New York Times’a verdiği söyleşide, “Ben albümlerimi, almak isteyenler için yaptım. Etnik, siyasi ve renk ayrımı yapmadım. Bunu istemem, asla istemedim” diye konuşmuştu.

Son albümü 'Rock It'i 1979 yılında yayınlayan Berry, bu yıl yeni bir albüm yayınlayacağını duyurmuştu. Berry, kayıtlarını tamamladığı albümünü 58 yıllık eşi Thelmetta'ya ithaf etmişti

“Maybeline”, “Roll Over Beethoven”, “Johnny B Goode” “Sweet Little Sixteen”, “Brown Eyed Handsome Man”, Berry’in en ünlü parçaları arasındaydı.

2000 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, “Berry için 20’nci yüzyılın en etkili müzisyenlerinden biri” demişti.

The Beatles’ın solisti John Lennon’ın da, “Eğer rock ‘n’ roll’a başka bir isim verecek olsaydınız, bu Chuck Berry olurdu” ve Bob Dylan’ın “Rock ‘n’ roll’un Shakespeare’i” dediği de rivayetler arasında.

XS
SM
MD
LG