Erişilebilirlik

Edward Snowden Rusya'ya Sığınma Talebinde Bulunmamış


Rus yetkililer, Amerika’nın gizli telekulak operasyonunu dünyaya duyuran eski istihbaratçı Edward Snowden’ın kendilerine sığınma başvurusu yapmadığını açıkladı.

Rusya Federal Göçmenlik Dairesi başkanı Konstantin Romodanovski, Snowden’dan bir sığınma başvurusu almadıklarını bildirdi.

Kırgızistan’daki bir güvenlik zirvesine katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da benzer bir açıklamada bulundu, Rus hükümetinin Edward Snowden’la bir temas kurmadığını söyledi.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Hawaii bürosunda çalışırken, Hong Kong’a kaçmış ve burada gazetelere, Daire’nin Amerikan vatandaşlarının telefon ve internet iletişim verilerinin toplandığı gizli bir programın varlığından söz etmişti. Snowden ayrıca telefon şirketlerinin Ulusal Güvenlik Dairesi’yle işbirliği yaptığını da söylemişti. Daha sonra Rusya’ya geçen Snowden halen Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’ndaki transit bölümde mahsur durumda bekliyor.

Şu ana kadar üç Latin Amerika ülkesi, Venezuela, Bolivya ve Nikaragua, Snowden’e sığınma hakkı tanıdı. Ancak Amerikan hükümetinin pasaportunu iptal etmesi yüzünden Snowden, Rusya’dan ayrılamıyor. Amerika ayrıca Snowden’ı casusluk suçlamasından yargılayacağını açıkladı. Amerika Snowden’ın gizli programı açıklamasından sonra terörle mücadele faaliyetlerinin büyük zarar gördüğünü savunuyor.

Snowden dün Rusya’da insan hakları temsilcileriyle bir araya gelmişti. Ancak Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Rusya’nın bu konuda tarafsız olma yönünde verdiği kararı bozduğunu ve Snowden’a “propaganda platformu” sağladığını savundu.

Rusya’nın Snowden’a sığınma hakkı tanımasının iki ülke arasında yaşanan gerginlikleri daha da arttırabileceği bildiriliyor. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de, Snowden’ın sığınma talebinin değerlendirmeye alınması için, önce “Rusya’nın Amerikalı ortaklarına zarar veren faaliyetlerine son vermesi” gerektiğini söylemişti.

Putin ve Başkan Barack Obama’nın Snowden konusunu dünkü telefon görüşmesinde ele aldığı bildirildi. Ancak görüşmenin ayrıntıları konusunda bilgi verilmedi.
XS
SM
MD
LG