Erişilebilirlik

Edirne’ye Yürüyen Mültecilerin Hedefi Almanya


Edirne’ye Yürüyen Mültecilerin Hedefi Almanya
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Yürüyerek Edirne’ye ulaşan yüzlerce Suriyeli sığınmacı Sınır Kapısı’nı aşarak Almanya’ya gidebilmek için günlerdir otoban kenarlarında bekliyor. Kente girişleri yasaklanan mülteciler çoğu zaman güvenlik güçlerinin barikatlarıyla karşılaşıyor. Barikatları aşan ve kente girmeyi başaranlar ise kendilerine izin verilmesi durumunda sınır kapısını aşarak Avrupa ülkelerine ulaşabilme umuduyla bekleyişlerini sürdürüyor.

Battaniyelere sarılarak ve derme çatma çadırların içinde geceyi geçirmeye çalışan mülteciler “boğularak ölmemize izin vermeyin” yazılı pankartlarla seslerini duyurmaya çalışıyor. Ayrıca insanı yardım kuruluşları mültecilerinin yeme içme ihtiyaçlarını giderebilmek için bölgede hazır bulunuyor. Kadın ve çocuklar kendilerine dağıtılan yemekleri yerken, bazı erkek sığınmacılar ise yemek istemediklerini sadece Avrupa’ya gidip orada bir hayat kurmak istediklerini dile getiriyor.

Bu gelişmeler yaşanırken, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, bugün yaptığı basın toplantısında mülteciler konusunda şunları söyledi: “Türkiye 2 milyon 300 bin sığınmacı barındırıyor ve bunlardan 2 milyonu Suriyeli. Bu insanlar öylesine çaresiz ve zor koşullarda, hiç bir umut ışığı kalmadığı yönünde düşünceye sahip ki canlarını, çocuklarının canlarını riske atarak geleceklerini kurtarmaya çalışıyorlar. Bu insanların sorunu tüm insanlığın sorunudur.’’

Suriyeli mültecilerden “komşularımız, dostlarımız” diye bahseden Sinirlioğlu, bu zor günlerinde onlara yardım ederken “Sadece insanı değerlerle yardım yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Ayrıca Feridun Sinirlioğlu Avrupa Birliği’nin mülteci krizinin çözümünde Türkiye’yle işbirliği yapmak istediklerini ve bu durumu memnuniyetle karşıladığını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG