Erişilebilirlik

Ebola'yla Savaşta 'Zaman Faktörü'


ABD Dışişleri Bakanlığı Ebola Birimi Başkanı Nancy Powell, Başkan Obama’nın Batı Afrika'ya yardım çağrısına uluslararası kamuoyunun tepkisini memnunlukla karşıladı. Ancak bölgeye giden Powell, Afrika'nın hala tıbbi altyapı, uzman ve ekipman sıkıntısı yaşadığını söyledi

Liberya’daki tıp çalışanları bölgede gün geçtikçe artan Ebola vakalarının yarattığı iş yoğunluğuyla başa çıkmakta zorlanıyor.

Batı Afrika’ya yapılan uluslararası yardım artsa da ihtiyacı karşılamıyor. Rabih Torbay International Medical Corps için bölgede görev yapıyor: “Uluslararası kamuoyu krize cevap vermekte bir adım geriden geliyor. Kimse salgının Sierra Leone, Liberya ya da Gine’de bu kadar hızlı yayılmasını beklemiyordu. Adeta salgının peşinden koşuyoruz.”

Gün geçtikçe daha fazla ülke Birleşmiş Milletler’in Ebola’yla mücadele için yaptığı 1 milyar dolarlık yardım çağrısına katılıyor.

Ancak Afrika’daki hastalara yardımın önündeki en büyük engellerden biri zaman darlığı.

Nancy Powell: “Bence yardımı daha hızlı, daha güçlü bir şekilde vermemiz ve aynı zamanda çok ölümcül bir hastalıkla karşı karşıya olduğumuz için atacağımız her adımı dikkatle planlamamız çok önemli.”

Powell, Amerika’nın yardım çağrısının iyi karşılık bulduğunu söylese de zaman faktörü Batı Afrika’daki ölümleri arttırabilir: “Hastaların izole edildiği bölgelerde virüsten etkilenenlerin yüzde 70’ine ulaşmayı başaramaz ve ölenlerin cesetlerine 24 sat içinde ulaşamazsak her hafta 7500 yeni vaka görebiliriz. Bu hedeflere ulaşmak zorundayız.”

Powell bu tür istatistiklerin Amerikalı yetkilileri Batı Afrika’daki Ebola krizini çözmek için yardım etmeye ittiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG