Erişilebilirlik

Ebola Salgınında Kayıplar Artıyor


Dünya Sağlık Örgütü ebola salgınında 84 kişinin daha öldüğünü ve bu son salgında ölenlerin sayısının bin 229’a çıktığını bildirdi. BM dairesi ayrıca hastalığa yakalananların sayısının 2 bin 240 olduğunu ve geçtiğimiz hafta 113 yeni vakanın belirlendiğini ekledi

Son ölüm olaylarının çoğu Liberya’da gerçekleşti. Ülkede yetkililer virüsü kontrol altına almakta zorlanıyor.

Liberya hükümeti, Monrovia’da silahlı bir grup tarafından saldırı düzenlenen karantina merkezinden kaçan 37 hastanın bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer bölge halkıyla bir anlaşmazlık olduğunu ve halkın, ülkenin farklı yerlerinden ebola hastalarının bu merkeze getirildiğini düşündüğünü açıkladı.

Olay, merkezlerden kaçan hastaların virüsü yayabileceği korkusuna yol açtı.

Liberya aynı zamanda deneysel ilaç Zmapp’i alan üç sağlık çalışanı ebola hastasının durumunda iyileşme görüldüğünü açıkladı. Açıklamada, üç sağlık çalışanını tedavi eden doktorların, hastalarda çok olumlu iyileşme belirtileri gördükleri belirtildi.

Sierra Leone, Liberya, Gine ve Nijerya’daki salgın bugüne kadarki en büyük ebola salgını. Durum, komşu Batı Afrika ülkelerinde yetkilileri önlem almaya itti.

Kamerun, Nijerya’yla tüm sınırını kapadı. Hükümet, hastalığın yayılmasını engellemenin, hastaları iyileştirmeye çalışmaktan daha yararlı olduğunu açıkladı.

Hükümetlerin Gine, Liberya ve Sierra Leone’de karantina bölgeleri oluşturduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü, BM Dünya Gıda Programı’yla beraber bu bölgelerdeki 1 milyon kişiye yiyecek dağıttığını açıkladı.Daire aynı zamanda salgından etkilenen bölgelerde yetkililerden, havaalanı, liman ve önemli sınır kapılarından geçiş yapan insanları sağlık taramasından geçirmesini istedi.

Ebola, hasta bir kişinin doğrudan kanı ya da vücut sıvılarıyla temasla yayılıyor. Hastalık ateş, kusma, ishal ve göz, kulak ve burun da dahil olmak üzere tüm bedende kanamaya neden oluyor. Daha önceki salgınlarda ölüm oranı yüzde 90’lara ulaşırken, mevcut salgında bu oran yüzde 50 civarında.

XS
SM
MD
LG