Erişilebilirlik

Ebolaya Karşı Önlem Alan Ülke Sayısı Artıyor


Kenya, ebola salgınından en fazla etkilenen üç ülke olan Gine, Liberya ve Sierra Leone’den gelen tüm yolculara sınırlarını kapattığını bildirdi. Kenya Sağlık Bakanlığı, bu kararı Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısının ardından aldığını açıkladı

Örgüt, salgının boyutlarının tahmin edilenden daha fazla olduğunu ve bir süre daha devam edeceğini belirtmişti.

Bakanlık, bu ülkelerden gelen tüm yolculara yönelik giriş yasağının havaalanları ve limanlarda uygulayacağını, ancak hastalıkla mücadele eden sağlık personelini kapsamayacağını kaydetti.

Kenya Havayolları ayrıca diğer ülkelere katılarak, Batı Afrika’ya uçuşları sınırlandırırken, Liberya ve Sierra Leone’ye uçuşları tamamen askıya aldı. Havayolundan yapılan açıklamada kararın, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen risk değerlendirmesine göre salı günü yürürlüğe konulacağı bildirildi.

Bu arada, Kenya’da hiç ebola vakası görülmemesine rağmen Güney Kore’ye bağlı Kore Havayolları, Nairobi’ye uçuşları askıya aldı, bunun hastalığını yayılmasına önlem amacıyla alındığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü de Kenya’da hastalığın görülmediğini açıklamakla birlikte, Afrika’nın doğusundaki bu ülkeyi “yüksek riskli bölgelere” dahil etti. Bunun nedeni Kenya’nın uluslararası uçuşlarda Afrika’nın en önemli transfer yollarından biri olması.

Birçok uluslararası havayolu şirketi salgının etkili olduğu Batı Afrika ülkelerine uçuşları sınırlandırmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü, dünkü açıklamasında ebola hastalığından ölenlerin sayısının bin 145’e yükseldiğini bildirmişti. Ayrıca görülen vaka sayısıysa 2 bin 100. Vakalar yalnızca Liberya, Sierra Leone, Gine ve Nijerya’da görüldü.

XS
SM
MD
LG