Erişilebilirlik

Eastman Kodak İflas Mahkemesi’ne Başvurdu


Eastman Kodak İflas Mahkemesi’ne Başvurdu

Fotoğraf dünyasının öncü şirketlerinden Amerikan Eastman Kodak iflas mahkemesinden koruma istedi

132 yıllık geçmişi olan şirket, film gerektirmeyen dijital kameralar nedeniyle yıllardır mali sıkıntı içindeydi. 1980’li yıllarda 145 bin kişi çalıştıran ve Amerika’nın en parlak mühendislerini kendine çeken şirket ne yaptıysa yeni teknolojiye bir türü uyum sağlayamadı.

Kodak şirketinin 1975 yılında imal ettiği ilk dijital kamera
Kodak şirketinin 1975 yılında imal ettiği ilk dijital kamera


Eastman Kodak, 2003 yılından bu yana 12 tesisini kapattı çalışan sayısını 19,000’e düşürdü. İflas koruma başvurusu Kodak'ın sadece Amerika’daki tesisleri için geçerli.

İflas mahkemesine başvurmak şirkete, alacaklıları mal varlığına el koymadan yeni düzenlemeye gitme fırsatı verecek. Eastman Kodak bu amaçla Citigroup'la 950 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladığını açıkladı.

İlk dijital fotoğraf
İlk dijital fotoğraf


Fotoğraf filmine azalan taleple birlikte satışları düşen şirket geçen sene patent satmaya başlamıştı. Eastman Kodak, ayakta kalabilmek için bundan böyle bilgisayar yazıcısı ve fotoğraf sanayi ile ilgisi olmayan ürünler üretecek.

İnanması zor ama ilk dijital kamerayı da, 1975 yılında, tüm dünyaya fotoğraf makinesini sevdiren Eastman Kodak icat etmişti.

Karta basılmış fotoğraf ile ekrandaki
Karta basılmış fotoğraf ile ekrandaki


Bir zamanlar Kodak’ın, New York eyaletinin Rochester kentindeki ana tesisinde 60,000 kişi çalışıyordu. Şu anda ise sadece 7,000 kişi.

Yıl 1958. Kodak fotoğraf makinesi reklamı:


XS
SM
MD
LG