Erişilebilirlik

Diyarbakır’da ‘PKK Finansmanı’na Operasyon


PKK’nın finans kaynaklarının engellenmesi amacıyla başlatılan soruşturmaya, Kasım ayında Lice ilçesinde düzenlenen bir operasyonun ardından karar verildi. Operasyonda sığınaklarda ele geçirilen dokümanları inceleyen güvenlik güçleri, örgüte yardım edenlerle ilgili bilgileri ulaştı. Yapılan ayrıntılı incelemede, örgütün son zamanlarda yaklaşık 11 milyon para topladığı belirlendi. Bunun üzerine belgelerde adları geçenlerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, soruşturma sonucunda 13 kişinin tutuklandığı belirtilerek, “PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca, “Terörizmin Finansmanı” bağlamında, insan gücü, silah, mühimmat, erzak, yaşam ve giyim malzemelerinin temini ile terörist eylemlerinin gerçekleştirilebilmesi maksadıyla, bazı şahıs ve şirketlerden 9.124.000 TL, 474.900 Dolar ve 50.000 Avro para alınması ya da anılan şahıs ve şirketlerce BTÖ mensuplarına yardımda bulunulmasıyla ilgili elde edilen sübut delillere istinaden, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda yürütülen soruşturma kapsamında, davet edilerek çağırılan 53 şahıs/şirket şüphelisinden 13 kişi tutuklanmış, 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere (40) şahıs serbest bırakılmıştır” denildi.

Bu arada MİT'le polisin ortak yürüttüğü bir operasyonda da, güvenlik güçlerine ait araçların bakımını yapan bir kişinin de örgüte yardım ettiği belirlendi. Valilik açıklamasında şu bilgilere yer verildi; ”BTÖ mensuplarına maddi yardımda bulunduğu yönünde suç delili elde edilen ve aynı zamanda Diyarbakır ilindeki güvenlik güçlerine ait zırhlı araçların da bakım ve onarımlarının yapıldığı birden fazla ticari şirket yetkili bayisi konumundaki şüpheli bir şahıs “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek” atılı suçlamasıyla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında sevk edilmiş olduğu Diyarbakır 1’inci Sulh Ceza Hâkimliğince 11 Aralık 2017 tarihinde tutuklanmıştır.”

Valilik ayrıca, PKK’ya yapılan yardım çalışmalarının şirketler üzerinden yapıldığı yönünde şüpheler bulunması üzerine, bazı iş adamlarının mal varlıklarına ve şirketlere kayyum atandığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG