Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Çöp Yasağı


Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy imzasıyla 14 Eylül’de Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine yapılan tebliğde, “güvenlik” gerekçesiyle çöp bidonların kaldırılması istendi. Yazıda şöyle denildi: “Kamu hizmetlerinin ve günlük hayatın daha sağlıklı ve normal işleyebilmesi, vatandaşların ve çevre sağlığının korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanabilmesi, belediyelerimize ait çöp toplama ve temizlik araçlarının ilimizdeki terör faaliyetlerinde kullanılmasının önlenmesi, kamu düzenini ve güvenliğini ve kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C, 11/H ve aynı kanunun 66. maddesi uyarınca idarenizce yapılan çöp toplama ve temizlik faaliyetlerinin gün içerisinde sabah 06.00-10.00 saatleri arasında yapılması, çöp konteynır ve bidonlarının tamamen kaldırılması rica ederim.”

Kışanak: “3-4 saatte 850 tonu toplayamayız”

Talebi değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, günde 850 ton çöp topladıklarını belirterek, talebe karşı çıktı. Kışanak, “Valilik çöp toplama konusunda süre sınırlaması getirmek istedi. Fakat kendileriyle görüşmemiz devam ediyor. Sabah saat 06.00 ile 10.00 arasında bütün bu temizlik faaliyetlerinin yapılıp bitirilmesini öngören bir yazıydı. Fakat bunun mümkün olmadığı çok açık. Yani günde 850 ton atığı bizim 3- 4 saat içerisinde toplayıp bu işi bitirmemiz mümkün değil. Belediyeler olarak kentin temiz olması, halk sağlığı açısından gerekli önlemlerin alınması belediyelerin görev yetkileri arasındadır. Ve biz bunun gereğini yapacağız," diye konuştu.

Belediye araçlarının farklı amaçlarla kullanılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Kışanak, "Belediyeye ait temizlik araçlarının farklı amaçlarla kullanılma ihtimaline binaen ya da bazı grupların eline geçmesi ihtimaline binaen böyle bir karar alındığı söylendi. Biz bunun söz konusu olmadığını, belediyenin bir kamu görevi yaptığını; bu ülkede bir merkezi kamu yönetimi var, bir de yerel kamu yönetimi var. Biz kamu yönetimi olarak halka karşı sorumluyuz. Bu kentte biz halkın sağlığını düşünmek zorundayız. Kentimizin temiz olması için büyük kampanyalar yürütüyoruz. Büyük paralar harcıyoruz, büyük emekler veriyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bence ortada bir sıkıntı yok, aşılacak bunlar” şeklinde konuştu.

Olağanüstü Hal döneminde çöp kutularında bombalı saldırı yapılması nedeniyle 1993-2000 yılları arasında yasak getirilmişti. Yasak 2000 yıllarda yürürlükten kısmen kaldırılmış ve çözüm süreci ile birlikte çöp kutuları iki yıl önce tekrar caddelere yerleştirilmişti.

XS
SM
MD
LG