Erişilebilirlik

'Duvar'da Israr Eden Trump Yılbaşı Hafta Sonunu Washington'da Geçiriyor


Başkan Donald Trump, bir haftayı aşkın süredir Amerikan hükümetinin kapalı kalmasına yol açan anlaşmazlığın merkezinde bulunan, Meksika sınırına duvar örülmesi konusunda ısrar ediyor.

Bugün Twitter üzerinden bir mesaj atan Trump, son olarak iki Guatemalalı göçmen çocuğun gözaltında ölümünden, Demokrat Parti’nin “zavallı” diye yorumladığı göçmenlik politikalarını sorumlu tuttu.

Başkan Trump daha önce attığı Twitter mesajında da, Demokrat Partililerin hükümetin kapanmasının sona ermesi konusunda inisiyatif alması gerektiğini savunmuş, “Gelip bir anlaşma yapmaları için Beyaz Saray’da Demokratları bekliyorum” diye yazmıştı. Trump yılbaşı için Florida’daki yazlığına gitmekten vazgeçip hafta sonunu olağandışı olarak Washington’da geçirmeye karar vermişti.

Amerikan hükümetinin faaliyetlerinin kısmen durmasına yol açan bütçe anlaşmazlığının temelinde, Başkan Trump’ın Meksika sınırına inşa edilecek duvar için 5 milyar dolar istemesi yatıyor. Ancak Demokrat Partililer duvara kesinlikle karşı çıkıyor ve yalnızca genel sınır güvenliği için yapılan harcamaların arttırılması gerektiğini savunuyor.

Kapanma yüzünden ABD’deki 2 milyon 100 bin federal hükümet çalışanından 800 bini zorunlu ücretsiz izne çıkarıldı. Kritik görevdeki 420 bin federal çalışansa, maaş almadan işbaşı yapmak zorunda.

Dün Trump Meksika’yla sınırı tamamen kapatma ve Honduras, Guatemala ve El Salvador’a Amerikan yardımlarını kesme tehdidinde bulunmuştu. Kamuoyuyla iletişimini ağırlıklı olarak Twitter üzerinden sürdürmeyi tercih eden Başkan Trump, dün de bir dizi tweet mesajıyla, “gülünç” diye tanımladığı ABD göçmenlik yasalarının değiştirilmesi çağrısında bulundu.

ABD ve Meksika arasındaki sınırın kapanması, iki ülke arasında günde ortalama 1,68 milyar doları bulan ticari ilişkilerin de kesintiye uğraması anlamına geliyor. Ayrıca göçmenlik uzmanları, sınırın bu şekilde kapatılmasının “utanç verici olacağı” uyarısında bulunuyor.

Başkan Trump, Kongre’nin duvara ödenek sağlama konusunda ısrarını sürdürse de 5 milyar dolardan daha az bir ödeneğe razı olup olmayacağı konusunda bir işaret vermiyor. Hafta ortasında “kapanmanın ne kadar süreceği” sorulan Trump, soruyu “Ne gerekirse o kadar (uzun)” diye yanıtlamıştı.

Öte yandan Demokratlarsa, Trump’ı ülkeyi kaosa sürüklemekle suçluyor. Trump, hükümetin kapanmasının sorumluluğunu üzerine almaktan gurur duyacağını söylemişti.

Senato Azınlık lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Demokrat Parti grup lideri Nancy Pelosi, hükümetin kapanmasına yol açan Trump’ın bu durumdan nasıl kurtulacağını bilemediğini iddia etti.

Cumhuriyetçi Parti, Beyaz Saray’ın dışında Kongre’nin iki kanadını kontrol ediyor. Ancak perşembe günü yeni yasama yılının başlangıcıyla Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu devralacak.

22 Aralık’ta başlayan kısmi kapanmadan etkilenen federal daireler arasında İç Güvenlik, İmar ve Kent Kalkınma, Ulaştırma ve İçişleri bakanlıklarının yanı sıra, Başkan’a bağlı Yürütme Dairesi de bulunuyor.

Düne kadar ödeneği yeten Çevre Koruma Dairesi de kapanan bakanlıklar arasına katıldı. Ancak bakanlık sözcüsü Molly Block, 14 bin çalışanın çoğunun zorunlu izne gönderilmekle birlikte, doğal afet, acil durum ve kurtarma görevlileri gibi kritik çalışanların görevde olduğunu açıkladı.

Kapanmanın devam etmesi durumunda Washington’daki Smithsonian müzeleri de hafta ortasından itibaren kapılarını ziyaretçilere kapatacak. Müzeler 2017 yılında 30 milyon ziyaretçi çekmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG