Erişilebilirlik

Düşen Mısır Uçağının Enkazı Tespit Edildi


Nasır Hamad, ailesiyle çıktığı tatilden dönmek üzere 19 Mayıs’ta Paris’ten ailesiyle 804 sefer sayılı Mısır Havayolu uçağına binmiş, evine dönüyordu. Ancak uçak Kahire’ye inmediği gibi ne kendisinden, ne de ailesinden bir daha haber alınabildi.

Aradan geçen bir ayda Akdeniz’in sularına gömülen uçağın enkazının yeri tespit edildi. Artık düşen uçakta kaybolan 66 kişinin akıbeti en azından belli olacak.

Amerika’nın Sesi muhabirinin telefonla ulaştığı Hamad’ın kardeşi Tarık, kardeşi, eşi ve beş çocuğunun ölümünün kanıtlanamaması yüzünden hukuki sorunlarla karşılaştıklarını söylüyor.

Mahmud El Sayyad da üç çocuğunu görmek üzere Mısır’a seyahat ediyordu. El Sayyad’ın bir arkadaşı, Mısır hükümetinin “bekleyin görün” demekten başka bir şey yapmamasından şikayet ediyor. El Sayyad’ın Arafat adındaki arkadaşı, “Belki cennette olabilirler, ama neden biz cehennemde yaşamak zorunda bırakılıyoruz?” diye soruyor.

Uçaktakilerin akıbetleriyle ilgili bilgi eksikliği, diğer kurban yakınlarını en fazla rahatsız eden unsurlardan biri. En azından uçağın enkazının yerinin bulunması, ailelerin yüreklerine bir parça su serpmiş durumda.

Düşen Airbus A330 uçağının enkazı, deniz dibinde birkaç yerde tespit edildi. Enkazın bazı bölgelerde fotoğrafları da alındı. Bunu yapmak için İngiliz John Lethridge gemisi bölgedeki keşif çalışmalarını sürdürüyor. Gemi, 6 bin metre derinde arama yapma imkanına sahip. Uzmanlarsa enkaz bölgesini haritalamaya çalışıyor. 1850 tonluk gemi İngiliz yapımı olmasına rağmen Panama bandırası altında faaliyet gösteriyor.

Mısırlı yetkililerin önceliği, enkazın içinden karakutuları çıkarabilmek. Uçağın neden düştüğü hala bilinmiyor, ama terör dahil her ihtimal göz önünde bulunduruluyor.

Uçağın iki karakutusu da bir ay yetecek bataryalara sahip. Yaydıkları ses, bulunmalarını sağlıyor. Ancak 24 Temmuz’a kadar acele edilmezse, karakutuların bataryaları bitecek. Bu noktada bulunmaları daha da güçleşecek.

3 bin metre derinde olduğu sanılan karakutuların çıkarılması kolay olmayacak. Uzmanlarsa, karakutuları çok geç olmadan bulmayı umuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG