Erişilebilirlik

Düşen Göktaşının Ardından Temizlik Başladı


Dalgıçlar, donmuş göle çakılan meteorun parçasını aradı. Ancak donmuş yüzeyin altında yapılan aramalarda bir sonuç çıkmadı
Rusya’da dün düşen ve Ural dağları üzerinde infilak eden göktaşının yol açtığı hasarı temizleme çalışmaları başladı.

10 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen meteorun havada infilak etmesi sonucu yayılan şok dalgaları pencere camlarını patlatmış ve binalar hasar görmüştü. Dağılan cam parçaları 1100’ü aşkın kişinin yaralanmasına yol açtı.

Uzmanlar Çelyabinsk bölgesine düşen göktaşının infilakının küçük çaplı bir nükleer bombaya eşdeğer olduğunu bildirdi. Çelyabinsk valisi, göktaşının yol açtığı maddi hasarın 33 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Öte yandan dalgıçlar, donmuş göle çakılan meteorun parçasını aradı. Ancak donmuş yüzeyin altında yapılan aramalarda bir sonuç çıkmadı. Aramalar gölün buzlarının çözülmesi için bahara kadar ertelendi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA uzmanı Jim Green, olayın istisnai bir durum olduğuna dikkati çekti. Green, dünyaya her gün çok sayıda göktaşının düştüğünü ama çoğunun atmosferde parçalandığını, çoğunlukla okyanusa ya da uzak bölgelere düştüğünü söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi, göktaşının atmosfere saatte 54 bin kilometre hızla girdiğini açıkladı.

Çelyabinsk’teki göktaşı olayı, 2012 DA14 adı verilen asteroidin Dünya’nın yakınından geçmesinden birkaç saat önce yaşandı. Ancak uzmanlar iki olay arasında ilgi bulunmadığını belirtiyor.

NASA, 45 metre çapındaki asteroidin, dünyanın 27 bin kilometre yakınından geçtiğini bildirdi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG