Erişilebilirlik

'Duran Adam’a Avrupa'dan Ödül'


Gezi olayları sırasında Atatürk Kültür Merkezi’nin karşısında saatlerce hareketsiz durarak Türkiye çapında 100 binlerce kişiye ilham kaynağı olan ve 'Duran Adam' olarak dünya çapında tanınan Erdem Gündüz, Avrupa ülkelerinden çok sayıda medya yöneticisi, editör ve tanınmış köşe yazarlarının oluşturdukları ‘M100 Sanssouci Colloquium’ tarafından verilen 2013 Medya Ödülünü aldı.

Berlin’in yakınındaki Potsdam kentinde düzenlenen törende konuşan ‘M100 Sanssouci Colloquium’ Konseyi Başkanı Jann Jakobs, İstanbul’daki Gezi Parkı olaylarında konuşmadan toplam sekiz saat boyunca duran Erdem Gündüz’ün eylemi ile ‘cesaret ve dayanıklılık ikonu’ haline geldiğini ve dünya çapında şiddetsiz eylemlerin yeni simgesi olduğunu söyledi.

Tiyatro, modern dans ve performans sanatçısı 34 yaşındaki Erdem Gündüz ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, M100 Ödülü’nün kendisini onurlandırdığını, ancak bir kahraman olarak görülmek istemediğini, esas kahramanların geçen Haziran ve Temmuz aylarında insan hakları için Türkiye’de sokaklarda eylemler yapan yüzbinlerce insanın olduğunu söyledi.

Gündüz, kendisini bir toplumsal ve kitlesel hareketin bir parçası olarak tanımladı.

Her yıl, dünya gündemine damga vuran kişilere verilen ‘M100 Sanssouci Colloquium Medya Ödülü’nü daha önce alanlar arasında, Afrika’da yoksulluğa karşı düzenlenen Live Aid’in organizatörü, şarkıcı Bob Geldof, Hazreti Muhammed hakkında çizdiği karikatürlerle tartışma konusu olan Danimarkalı karikatürist Knut Westergaard ve sistem karşıtı yazılarıyla tanınan Çinli blog yazarı Michael Anti de bulunuyor.

Öte yandan Erdem Gündüz Avrupa Parlamentosu tarafından her yıl verilen insan hakları ve düşünce özgürlükleri ödülü ‘Sakharov'a da aday gösterildi. Daha önce, Güney Afrika'daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan Nelson Mandela ve insan hakları savunucusu İranlı avukat Nasrin Sotoudeh gibi isimlerin de aldıkları bu ödülü Türkiye’den de 1995 yılında Kürt siyasetçi Leyla Zana almıştı.
XS
SM
MD
LG