Erişilebilirlik

Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?


Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?

Dünya’nın tıpatıp kopyası olsa, bu alternatif Dünya’da alternatif yaşamlarımız nasıl olurdu? Yönetmen Mike Cahill, yeni bilim-kurgu filminde bu olasılığı işliyor. “Another Earth – Bir Başka Dünya” Rhoda Williams adlı genç bir astrofizikçinin hayatını konu alıyor. Rhoda karıştığı bir trafik kazasında iki kişinin ölümüne yol açıyor ve hayatı tamamen çıkmaza giriyor. Bir anda ufukta bir başka dünya gezegeninin belirmesiyle Rhoda’nın hayatı değişiyor.İkinci Dünya’da yaşayanlar da buradakilerin kopyası. Çok kişi için bu ürkütücü bir durum. Ancak karıştığı ölümcül trafik kazasından sonra hapis cezasını tamamlayan Rhoda için bu bir umut. Rhoda kendini dış dünyaya kapatmış, kazadan dolayı kendisini bir türlü affedemiyor. İkinci Dünya’da farklı bir yaşama sahip olabileceğine, karıştığı kazayı önleyebileceğine, özlediği hayatı yaşayabileceğine inanıyor.

“Bu gezi hiçbir şeye benzemeyecek. Hayatınızı tamamen değiştireceğiniz bir deneyim sunacağız. Yolcu kabullerimiz başlamıştır.”

Rhoda bu yolculuğun masrafını karşılayamaz, ama kendisini bu yolculuğa götürecek bir yarışmaya girer ve kazanır.

Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?
Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?


Tam bu sırada Rhoda’nın hayatı başka bir şekilde karışır. Kazada eşini ve çocuğunu öldürdüğü adamı ziyaret edip özür dilemek isterken doğruyu söyleyemez. Gittiği evde temizlikçi olarak işe alınır. Rhoda trafik kazasını reşit olmadığı sırada yaptığı için kimliği kurbanın ailesinden gizli tutulmuştur. John ile önce arkadaşlık olarak başlayan ilişkisi daha sonra aşka dönüşür. Rhoda daha sonra İkinci Dünya’ya seyahat kazandığını John’a söyler. John sevdiği insanı yeniden kaybetme aşamasına gelir.

Ailesini kaybetmenin acısı içinde kıvranan John’ı başarılı bir şekilde William Mapother canlandırıyor. Mapother, bilim-kurgu yapımı olan filmin dramatik anlatım tarzını övüyor: “Film aklımızın alamayacağı bir başka dünya hayalini gerçeğin içine oturtuyor. Olağanüstülüğü, olağan hayatların içine sokuyor. Oyuncu başdöndürücü bir rol üstlenmek yerine gerçek yaşamdan bir rolü canlandırıyor.”

Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?
Dünya'nın Kopyası Olsa Bu Alternatif Dünya'da Yaşam Nasıl Olurdu?


Bu, ‘Bir Başka Dünya’ Rhoda Williams’ı canlandıran Brit Marling’in ilk sinema deneyimi. Filmin senaryosunu paylaştığı gibi yapımcılığını da üstlenmiş. Marling, senaryoyu ‘kendimizin başka yönleriyle tanışma’ kavramı üzerine kurmuş: “Bu da konuyu bir noktada affetme kavramına getiriyor. Film, gerçekleri göremeyen, kendisini taşıdığı ağır yükten kurtaramayan ve yaptıklarını bir türlü affedemeyen bir insanı anlatıyor.”

Film belgesel tarzında, sabit kamera kullanmadan çekilmiş. Yönetmen Mike Cahill, kurgusal, yabancı bir hikayeyi izleyiciye gerçekçi bir tonla anlatmayı başarmış: “Sanıyorum hepimizin içinde bu filme bağlanma arzusu yatıyor. Bir ruh ikizi, ya da deneyimlerimizi bu kadar derinden yaşayan kişiliklerin aslında kendimiz olabileceği düşüncesi, tüm insanların bir fantezisi.”

Kendine özgü ve duygusal bir dram olan ‘Bir Başka Dünya’ izleyiciye felsefi sorular sordurtuyor, o denli de ilginç bir sonla bitiyor. 100 bin dolar maliyetli film Sundance Film Festivali’nde iki de ödül almış. İzleyici ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan ‘Bir Başka Dünya’ bitiminden saatler sonra bile izleyicinin kafasında tonlarca soru işareti bırakan bir sinema filmi.


XS
SM
MD
LG