Erişilebilirlik

Dünyanın Gözü New York’ta


Dünyanın gözü Birleşmiş Milletler'de yarın başlayacak 70. Dönem Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarına çevrildi. Dünyanın çeşitli sorunları yarın başlayacak genel kurulda üye ülke heyetleri ve liderleri tarafından masaya yatırılacak. Genel Kurul'da öne çıkacak konuların başında savaş ve iç karışıklıkların sürdüğü ülkelerin durumu yer alıyor.

Suriye, Irak, Libya, Yemen, Ukrayna gibi ülkelerde devam eden iç savaş ve karışıklıklar dünya liderlerinin genel kurul gündeminin başında yer alacak. Özellikle Suriyeli mültecilerin durumu 70. BM Genel Kurulunda öne çıkacak, liderler sayıları milyonlar ifade edilen Suriyeli mülteciler sorununa çare arayacak. Üye ülke heyetleri ve liderleri genel kurul kapsamında düzenlenecek bir çok konferansa da katılacak. Genel kurul çalışmaları kapsamında lider ve bakanlar arasında çok sayıda ikili ve ülke heyetleri arasında ise çoklu görüşmeler gerçekleşecek.

IŞİD Terörü

IŞİD terörü ise liderlerin terörle mücadele konusunda öncelikli gündem maddesi olacak. Uluslararası terör kapsamlı olarak ele alınacak,çeşitli radikal grupların terör eylemlerini sona erdirmek için çareler aranacak öneriler tartışılacak.

Kuzey Kore’nin dünyaya nükleer tehdidi, İran ile sağlanan yeni anlaşma, Filistin , Kıbrıs, Pakistan ile Hindistan arasındaki uzun yıllardan beri süren Keşmir sorunu gibi çok sayıda bölgesel konulara da genel kurulda tartışılacak. Dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri, hukuk ihlalleri, basın özgürlükleri ve otokrat rejimlerin yarattığı ihlallere çözüm yolları aranacak.

Daha İyi Bir Dünya İçin

BM 70. Genel Kurul genel görüşmeleri çerçevesinde düzenlenen ‘’Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’’ sonrası alınan kararlar ve 2030 hedefleriyle güçlendirilen ve oluşturulan yeni vizyonun genel kurula katılan liderler tarafından gündemde tutulması bekleniyor. Daha iyi bir dünyada yaşamak konusunda çeşitli konu başlıkları adı altında çözüm ve öneriler tartışılacak. Genel kurul çalışmalarında ele alınacak diğer konuların başında açlık ve yoksulluğun sona erdirilmesi geliyor. İklim değişikliği, ekolojik dengenin bozulması, cinsiyet ayrımcılığı, kadına şiddet, ekonomik eşitsizlik, sağlık, su kaynaklarının korunması, verimli enerji, eğitim, basın özgürlükleri gibi bir çok konuda genel kurula katılan ülke heyetleri, liderlerin ve genel kurulan katılan sivil toplum örgütlerinin gündemlerinde olacak.

Gözler Obama-Putin Zirvesinde

Başkan Barack Obama üst düzey toplantıların başlayacağı ilk gün genel kurula hitaben bir konuşma yapacak. Aynı gün genel kurula 10 yıl aradan sonra ilk kez katılacak olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de genel kurulda konuşacak.

Genel Kurulun üst düzey toplantılarının başlayacağı ilk gününde gözler Başkan Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek zirveye çevrilecek. İki liderin İki liderin görüşmesi, Rusya'nın Beşar Esad yönetimine yaptığı askeri yardım nedeniyle siyasi gerilimin tırmandığı, Suriyeli mülteciler sorununun krize dönüştüğü bir dönemde gerçekleşmesi dolayısıyla 70. BM Genel Kurulu çalışmalarında en önemli zirvesi olarak değerlendiriliyor.

Türkiye’yi Davutoğlu temsil ediyor

Türkiye’yi bu yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Başbakan Davutoğlu’na eşlik edecek Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Bakanı Mehmet Şimşek ve üst düzey bürokratlar yer alacak. Davutoğlu BM Genel Kurulu’na 30 Eylül Çarşamba öğle saatlerinde günü hitap edecek.

Üst düzey toplantılar 6 Ekim gününe kadar devam edecek. BM 70. Genel Kuruluna Danimarkalı Mogens Lykketoft başkanlık edecek. Yaklaşık 155 ülkenin devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılacağı BM. 70.Genel Kurulunun üst düzey toplantılarının daha önceki yıllara göre daha hareketli ve yoğun bir gündemle gerçekleştirilmesi bekleniyor. BM 70. Genel Kuruluna Devlet Başkanı düzeyinde katılımınise rekor düzeyde olduğu ifade ediliyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki - moon genel kurul çalışmaları kapsamında yaklaşık, 100’ü bire bir olmak üzere toplam 250 görüşme ve toplantıya katılacak. Genel Kurulu sayıları 4 bine yakın akredite gazeteci izleyecek. Çeşitli ülkelerden genel kurula katılmak için akredite olan resmi delege sayısının ise on bin kişiye yaklaştığı ifade ediliyor.

XS
SM
MD
LG