Erişilebilirlik

Dünyanın En Zengin Kadını Lilliane Bettencourt Öldü


Dünyanın en zengin kadını L'Oreal imparatorluğunun patroniçesi Fransız iş kadını Lilliane Bettencourt 94 yaşında Paris'te öldü.

Dünyaca ünlü kozmetik devi L'Oreal'ın kurucusu Eugène Schueller'in kızı Lilliane Bettencourt Forbes dergisi tarafından yıllardır dünyanın en zengin kadını, genel sıralamada ise dünyanın 14'üncü zengini olarak seçiliyordu. Forbes, Bettencourt'un servetinin 40 milyar dolar (33 milyar Euro) civarında olduğunu açıklamıştı.

Paris'te, 1922 yılında doğan Lilliane Bettencourt, daha 14 yaşında babasının "Aureale" adıyla kurduğu daha sonra L'Oreal'e dönüşen fabrikasında şampuan şişelerine etiket yapıştıran bir stajyer olarak çalışmaya başladı. Basamakları tek tek tırmanan Lilliane Bettencourt, babası 1957'de ölünce kendisi işin başına geçmek yerine, şirketin yönetimini eşi Andre Bettencourt'a verdi. Ve eşiyle birlikte uzun yıllar bu büyük imparatorluğu yönetti.

Lilliane Bettencourt'un ismi ölümünden bir kaç yıl önce, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkındaki L'Oreal yolsuzluk dosyasında anılmış, Bettencourt'un Sarkozy'ye zarf içinde yasadışı maddi yardımda bulunduğu iddia edilmişti.

Adı siyasi ve finansal yolsuzluk skandalları ile anılınca 2012 yılından bu yana kamu yaşamından ve L'Oreal'deki makamından çekilen Bettencourt'un mirası tek kızı olan Ffrançoise Meyer-Bettencourt ve ailesine kaldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG