Erişilebilirlik

Sigara Dünyada Bir Numaralı Ölüm Nedeni


Sigara Dünyada Bir Numaralı Ölüm Nedeni

Sigara kullanımı ölümlerin baş nedeni olarak kabul ediliyor. Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Doktor Thomas Frieden’a göre, çoğu ülkede bu konuda alınan önlemler son derece yetersiz. Washington’daki Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde yapılan bir konferansta konuşan Doktor Frieden, sigarayla birlikte küresel sağlığı tehdit eden diğer sorunlara da değindi.
Dünyada her yıl çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 5 milyondan fazla sigara bağımlısı hayatını kaybediyor. Doktor Thomas Frieden’a göre dünyada sigara ölümlerini önlemek için çaba harcayan ülkelerin oranı sadece yüzde 10. Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerika ve Uruguay’da sigara karşıtı kampanyaların işe yaradığını, bunun diğer ülkelere de örnek olması gerektiğini vurguluyor: “Sigara şu anda dünyada ölüm nedenlerinin başında geliyor. Sigaradan ölenlerin sayısı AIDS, verem ve malaria gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin toplam sayısını dahi geçiyor. Diğer hastalıklardan ölümler azalırken, sigaradan ölümler artıyor.”

Sigara gibi trafik kazalarının da dünyada başlıca ölüm nedenlerinden biri olduğunu belirten Doktor Frieden, dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişinin trafik kazasında öldüğünü, buna yayaların ve bisikletlilerin de dahil olduğunu söylüyor: “Şu anda dünyadaki ölümlerin yüzde ikisi trafik kazalarından kaynaklanıyor. Önlem alınmazsa bu oran 20, 25 yıl içinde yüzde üçe çıkacak. Trafik kazalarından ölümler tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 5.sıraya yükselecek.”

Doktor Frieden’a göre, tüberküloz gibi solunum yolu enfeksiyonları da ölüme yol açan bir başka önemli neden. Doktor Frieden, 1 milyardan fazla insanın temiz su erişimi olmadığını, iki buçuk milyarının ise yeterli temizlik malzemesi bulunmadığını vurguluyor. Doktora göre, su ve temizlik malzemelerine erişimin kolaylaştırılması halinde milyonlarca insanın özellikle de çocukların ishalden ölümü önlenebilir. Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Doktor Frieden, “Dünyanın temiz su ve temizlik malzemesi temin edilemeyen birçok yerinde hala kolera görülüyor,” diye konuşuyor.

Doktor Frieden’a göre, AIDS hala Afrika’daki ölüm nedenlerinin başında geliyor. Doktor Frieden sorunun bir kısmının HIV virüsü bulunan kişilerin yarısının bu virüsü taşıdığını bilmemesinden kaynaklandığını söylüyor.

Aşırı şişmanlık da gittikçe büyüyen bir sağlık sorunu. Frieden şu anda dünyada aşırı şişmanların sayısının aşırı zayıflardan daha fazla olduğunu belirtiyor. Doktor Frieden herkesin sigarayı bırakması, sağlıklı beslenmesi ve daha çok egzersiz yapması halinde her yıl kanserden ölenlerin sayısının yarı yarıya azalacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG