Erişilebilirlik

Dünya Ticaretinde Düşüş


Dünya Ticaret Örgütü’ne göre (DTÖ) dünya ticareti 2018’in dördüncü çeyreğinde yüze 0,3 oranında azaldı. Bu yıl ticaret hacmindeki büyümenin yüzde 2,6 olması bekleniyor. Bu 2018’in 3,0’lık büyüme oranının ve daha önce yapılan yüzde 3,7’lik büyüme öngörüsünün altında kalıyor.

DTÖ yıllık tahmininde ticaretteki baskıya yeni gümrük vergileri ve misilleme önlemlerinin, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, para piyasalarındaki dalgalanmanın ve gelişmiş ülkelerin daha sıkı para politikaları izlemelerinin neden olduğunu belirtti. Eylül ayındaki tahmininde DTÖ 2018’in ticaret hacmindeki büyümenin yüzde 3,9 olacağını öngörmüştü. Bu rakam 2017’nin yüzde 4,6’lık büyüme oranının altında kalmıştı.

DTÖ Başkanı Roberto Azevedo düzenlediği basın toplantısında ticaretteki gerilemenin ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları nedeniyle sürpriz olmadığını söyledi.

DTÖ baş ekonomisti Robert Koopman Başkan Donald Trump’ın bu yılın ilerleyen zamanlarında otomobil ithalatına yeni gümrük vergileri getirmesi halinde durumun daha da kötüye gidebileceğini belirtti.

Koopman, “ABD-Çin ticareti küresel ticaretin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Otomobil ticaretiyse yüzde 8’ini. Yani otomobil ithalatında getirilecek vergilerin ticaret üzerindeki etkisi ABD-Çin ticaret savaşından da büyük olacak” dedi.

‘Anlaşmasız Brexit küresel ticaret tahminlerini aşağı çekecek’

DTÖ, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılmasınınsa en kötü ihtimalle küresel ticaret hacmini DTÖ’nün 2019 tahmini olan 1,3 ila 4,0 arasında en alt seviyeye çekeceğini söyledi.

Koopman, uzmanların İngiltere’nin anlaşmasız ayrılık durumunun ülkenin GSYH’sını yüzde 7,6 oranında kısacağını bunun da DTÖ’nün tahminlerini en alt düzeye çekeceğini belirtti.

‘Küresel ekonomideki büyüme ivme kaybediyor’

Uluslararası Para Fonu IMF’nin Başkanı Christine Lagarde ise ticaret savaşlarının küresel ekonomideki büyümenin ivme kaybetmesine neden olduğunu belirtti. Ancak Lagarde fiyat artışlarının durmasının 2019’un ikinci yarısında ekonomik faaliyetin artmasına neden olacağını ekledi.

Lagarde küresel ekonominin iki yıllık istikrarlı büyümenin ardından bu istikrarda geriye gidiş olduğunu aktardı. Brexit ve para piyasalarındaki şokların belirsiz ve kırılgan bir tablo ortaya koyduğunu belirtti.

Ocak ayında IMF 2019 ve 2020 için küresel büyüme tahminini yüzde 3,5 civarında yapmıştı. Lagarde bu tahminin ardından ivme kaybının yaşandığını söyledi.

Lagarde IMF’nin yakın dönemde bir ekonomik küçülme öngörmediğini ve Merkez Bankası’nın para politikalarını düzenlemede daha temkinli bir hız tutturmasının 2019’un ikinci yarısında büyümeye olan güveni arttıracağını söyledi.

Lagarde ayrıca ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşıyla ilgili olarak dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaretin tamamının yüzde 25 vergiye tabi olması halinde ABD’nın GSYH’sının yüzde 0,6’ya kadar, Çin’in GSYH’sinin ise yüzde 1,5’a kadar düşebileceğini söyledi.

Başkan Trump, iki tarafın ticaret sorunlarını müzakere yoluyla çözememesi halinde Çin’den alınan tüm ürünlere yüzde 25 oranında gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG